KIMONA
Termin Kimono pochodzi z Japonii i dosłownie oznacza „coś, co nosimy na sobie”. Pierwotnie używano tej nazwy na określenie każdego ubrania, dziś oznacza tradycyjny japoński strój, podobny do szlafroka, o prostym fasonie na kształt litery T. W Polsce to określenie kojarzy się większości użytkowników ze strojem do sportów walki, mówi się więc: Kimono do Judo czy Kimono do Karate. Kimona stosuje się także w wielu innych, przede wszystkim dalekowschodnich dyscyplinach chwytanych i uderzanych sztuk walki, jak chociażby w Aikido, Jiu-Jitsu (z którego wyewoluowało Judo) czy Taekwondo. Wymagane jest również w formule Gi w brazylijskim jiu-jitsu – w przeciwieństwie do formuły bjj No-gi, gdzie zawodnik ubrany jest z reguły w rashguard kompresyjny i spodenki.
DOGI czyli kimono do sztuk walki
Strój do sztuk walki, tzw. DOGI, został wprowadzony pierwszy raz przez twórcę Judo. Jigoro Kano zastąpił na swoich treningach codzienny ubiór i wprowadził obowiązek noszenia formalnej odzieży do sportów walki. W ten sposób powstało kimono do judo, czyli JudoGi (judoga). Oprócz specjalnych wzmocnień i przeszyć mających sprostać trudom treningów oraz turniejów Judo, każdą judogę zdobił pas, którego kolor określał stopień zaawansowania i umiejętności posiadacza. W oparciu o judogę powstał później strój do karate (karateGi), które oprócz DOGI przejęło z Judo również system kolorowych pasów.
Czym różnią się kimona do judo i do karate?
Kimona przeznaczone do uprawiania sztuk walki na pierwszy rzut oka mogą wydawać się identyczne. W wyglądzie takich niełatwo dostrzec różnice, które objawiają się wyraźnie w wytrzymałości materiału. Kimona do karate, czyli KarateGi muszą przede wszystkim zapewnić swobodę ruchów i być wygodne przy stosowaniu uderzeń i kopnięć. Dlatego są stosunkowo lekkie i mają krótsze rękawy (zwłaszcza te uszyte w kroju japońskim). Istnieją 3 główne kroje: kata, japoński i europejski.
Judogi muszą wytrzymywać liczne szarpnięcia i ciągnięcia, wykonuje się je z bawełny przy zastosowaniu specjalnej plecionki, co zwiększa odporność stroju, ale także jego wagę. Judogi są więc cięższe niż karategi i wytrzymalsze, posiadają dodatkowe wzmocnienia umieszczone w newralgicznych miejscach: w okolicy kołnierza i na karku.