Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie korzyści daje trening z tarczą bokserską?

2021-11-03
Jakie korzyści daje trening z tarczą bokserską?

Istnieją różne rodzaje treningów bokserskich. Ćwiczyć można indywidualnie lub z partnerem, przy użyciu akcesoriów bądź bez nich. Ciekawym pomysłem na doskonalenie swoich umiejętności siłowych i technicznych jest trening z tarczą bokserską. To przyrząd wykorzystywany zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych fighterów. Jakie korzyści niosą za sobą ćwiczenia z użyciem tarczy? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.

Rodzaje tarcz treningowych

Na rynku istnieje kilka rodzajów tarcz treningowych różniących się pomiędzy sobą wielkością, kształtem oraz przeznaczeniem. Podstawowym modelem wykorzystywanym przez zawodników są małe tarcze (łapy), których rozmiar dopasowywany jest do dłoni trenera. To lekkie i poręczne tarcze bokserskie umożliwiające precyzyjny trening nad poprawą siły oraz techniki oddawanych ciosów. Nieco większe są tzw. packi, które sprawdzają się podczas pracy nad celnością wyprowadzanych uderzeń. To tarcze umieszczane na sztywnej rękojeści, gwarantującej pewny chwyt trzymającemu. Taka konstrukcja absorbuję siłę uderzenia, dzięki czemu packi dobrze chronią łokcie i nadgarstki trenera.

Większymi gabarytami charakteryzują się tarcze tajskie oraz PAO. Akcesoria te często stosowane są przez zawodników trenujących różne kombinacje ciosów przy użyciu rąk i nóg. Tarcze tajskie mają wydłużony profil i dodatkowo zasłaniają łokieć trzymającego. Jeszcze większe są duże tarcze do kopnięć, potocznie nazywane „walizkami”. To przyrządy wykorzystywane przede wszystkim do pracy nad poprawą techniki kopnięć przez zawodników trenujących Muay Thai, karate, taekwondo oraz kick boxing. Ich grubość (minimum 10 cm) pozwala na oddawanie naprawdę silnych ciosów, które są jednak właściwie amortyzowane, dlatego nie robią krzywdy tarczującemu.

Zalety ćwiczeń przy użyciu tarcz bokserskich

Tarcze bokserskie to podstawowy element wyposażenia niemal wszystkich sal treningowych. Ćwiczenia przy użyciu tych akcesoriów polecane są wszystkim zawodnikom, bez względu na ich wiek czy doświadczenie. Początkujący mogą dzięki temu pracować nad podstawowymi kombinacjami ciosów, natomiast zawodowcy udoskonalać swoje umiejętności ofensywne (złożone kombinacje ruchowe) oraz defensywne (zwody, bloki, parowanie uderzeń). Dużą zaletą tarczy bokserskiej jest fakt, iż to mobilny przyrząd treningowy. Większość dostępnych na rynku rodzajów tarcz to lekkie i poręczne akcesoria, które można zabrać ze sobą na ćwiczenia w plenerze. Jest to ich niewątpliwy atut w porównaniu ze stacjonarnymi workami czy gruszkami.

Ćwiczenia na tarczach to jedna z najbardziej efektywnych, wszechstronnych i realistycznych form treningu. Trening z partnerem przy użyciu tych akcesoriów wzmacnia siłę oddawanych ciosów, poprawia technikę uderzeń oraz pozwala pracować nad refleksem, szybkością reakcji oraz wyczuciem dystansu podczas walki. Ze względu na fakt, iż trening z tarczami łączy w sobie wiele elementów, pozwala na najlepszą symulację zachowania przeciwnika na ringu. Tarczowanie umożliwia pracę nad konkretnymi kombinacjami ciosów i akcjami defensywnymi. Poprawia pracę na nogach i wyrabia nawyki prawidłowego poruszania się na ringu. Wpływa również korzystnie na ogólną kondycję fizyczną zawodnika, pozwala spalić nadmiar tkanki tłuszczowej oraz wymodelować sylwetkę.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixelpixel