Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

W jakich rękawicach łatwiej utrzymać gardę?

2023-10-08
W jakich rękawicach łatwiej utrzymać gardę?

Rękawice to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia zawodników trenujących sporty walki bazujące na wyprowadzaniu uderzeń rękoma. Mowa tu nie tylko o klasycznym boksie, ale także kick-boxingu, Muay Thai czy MMA. Wybór odpowiedniego modelu zależy od wielu czynników, takich jak indywidualne preferencje, styl walki, rodzaj treningu czy poziom zaawansowania. W dzisiejszym artykule przyglądamy się aspektom, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru rękawic, aby ułatwić utrzymanie właściwej gardy w czasie treningów i walk. Zapraszamy do lektury.

Rozmiar rękawic a stabilność gardy

Rozmiar rękawic, a co za tym idzie, ich waga jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na utrzymanie gardy. Lekkie rękawice o wadze od 8 do 10 oz są używane głównie podczas treningów szybkościowych, które pozwalają na większą swobodę ruchów. Te modele nie są jednak polecane do sparingów, ponieważ nie zapewniają wystarczającej ochrony dłoni. W przypadku intensywnych treningów siłowych oraz potyczek z rywalem zaleca się stosowanie rękawic o wadze 12 oz lub więcej.

Z reguły im rękawice są większe, tym mają wewnątrz więcej amortyzującego ciosy wypełnienia. Dzięki temu garda zawodnika jest odporniejsza na uderzenia przeciwnika. Z drugiej jednak strony cięższe rękawice sprawiają, że trudniej jest utrzymać wysoką gardę przez dłuższy czas. Praktycy boksu często korzystają z cięższych modeli podczas treningów, aby zaadaptować mięśnie do wysiłku, a w czasie walk sięgają po rękawice o niższej wadze. Dzięki temu mogą utrzymać stabilniejszą gardę.

Konstrukcja i system mocowania rękawic

Konstrukcja rękawic także odgrywa istotną rolę. Na rynku dostępne są różne modele, które różnią się zarówno kształtem, jak i obszarem wzmocnienia. Warto pamiętać, że najlepsze rękawice sparingowe MMA to takie, które zapewniają optymalną równowagę pomiędzy wsparciem nadgarstka a swobodą poruszania palcami.

System mocowania ma również duże znaczenie dla utrzymania gardy. Klasyczne rękawice są zapinane na rzep lub sznurówki. Modele na rzep zapewniają szybki i łatwy sposób zakładania, jednak mogą się poluzować podczas treningu, co wpływa na stabilność gardy. Sznurówki, choć trudniejsze w zakładaniu, gwarantują lepsze dopasowanie i kontrolę w trakcie ćwiczeń.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
pixelpixel