Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bokserskie savoir-vivre. Czego nie wolno robić w ringu?

2024-03-18
Bokserskie savoir-vivre. Czego nie wolno robić w ringu?

Boks to sport, w którym obowiązują określone zasady i normy zachowań. Nie jest to dzika walka, gdzie wszystko jest dozwolone. Wręcz przeciwnie, pięściarze muszą przestrzegać pewnych reguł, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz uczciwą rywalizację. W dzisiejszym artykule przybliżamy tajniki bokserskiego savoir-vivre'u, czyli tego, jak zachowywać się w ringu.

Nieuczciwe uderzenia – co jest zabronione w boksie?

W boksie liczy się umiejętność zadawania ciosów. Istnieje jednak wiele rodzajów uderzeń, które są zabronione i mogą prowadzić do dyskwalifikacji zawodnika. Przede wszystkim nie wolno uderzać przeciwnika poniżej pasa – takie ciosy są nie tylko bolesne, ale także mogą prowadzić do poważnych urazów. Kolejnym nieakceptowanym zachowaniem jest uderzanie w tył głowy lub kark – te części ciała są szczególnie narażone na kontuzje, dlatego też sędzia może surowo ukarać pięściarza za takie przewinienie.

Warto również wspomnieć o tym, że w boksie zabronione jest wyprowadzanie tzw. rabbit punch – uderzenia pięścią w kierunku potylicy przeciwnika. Taki cios jest niezwykle niebezpieczny, gdyż może prowadzić do uszkodzenia mózgu, a nawet śmierci. Zawodnicy muszą być bardzo ostrożni i kontrolować swoje ruchy, by nie narażać przeciwnika na niepotrzebne ryzyko. To bardzo istotne np. w sytuacji poślizgnięcia się w wyniku nieumiejętnego doboru obuwia bokserskiego.

Odpowiednie zachowanie na ringu – jak powinien prezentować się zawodowy bokser?

Choć boks jest sportem walki, to jednak każdy zawodnik powinien przestrzegać pewnych zasad dobrego zachowania w ringu. Ważne jest, by szanować swojego przeciwnika – zarówno przed walką, jak i po jej zakończeniu. Należy pamiętać, że każdy pięściarz walczy o swoje marzenia i ambicje, dlatego należy mu się szacunek za odwagę i determinację.

Kolejnym aspektem odpowiedniego zachowania jest stosowanie się do poleceń sędziego. Jest to osoba, która dba o sprawiedliwy przebieg pojedynku oraz bezpieczeństwo zawodników. Decyzje arbitra są niepodważalne i każdy pięściarz powinien je respektować. W przeciwnym razie może narazić się na dyskwalifikację lub inne kary.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024
pixelpixel