Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym charakteryzują się spodenki grapplingowe?

2023-04-25
Czym charakteryzują się spodenki grapplingowe?

Spodenki to jeden z najważniejszych elementów odzieży dla osób trenujących sporty walki. Zasłaniają dolną część ciała zawodników, chroniąc uda przed obtarciami i zadrapaniami. Wśród wielu dostępnych na rynku rodzajów szortów dużą popularnością cieszą się spodenki grapplingowe, wybierane przez znaczną grupę fighterów ćwiczących chwytane sztuki walki. Czym charakteryzuje się odzież tego typu? Czy warto w nią inwestować? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Czym jest grappling?

Grappling to rodzaj walki wręcz, w której wykorzystuje się wyłącznie techniki chwytane –  dźwignie, duszenia, obalenia. Podczas rywalizacji grapplingowej zabronione jest wyprowadzanie uderzeń zarówno rękoma, jak i nogami. Samo słowo pochodzi od angielskiego wyrażenia „grapple”, co oznacza po prostu „chwytać”. Sztuki walki, w których techniki grapplingowe odgrywają decydującą rolę, to m.in. zapasy, brazylijskie jiu-jitsu (BJJ) oraz judo. Walka na chwyty stanowi również element treningu takich sportów jak kick-boxing, MMA czy Muay Thai.

Jakie spodenki sprawdzają się w grapplingu?

Spodenki używane przez zawodników ćwiczących akcje grapplingowe różnią się od tradycyjnych szortów treningowych. W przeciwieństwie do klasycznych modeli są krótsze i elastyczniejsze. Dzięki temu „nie odstają” i idealnie dopasowują się do sylwetki trenującego. Taka budowa uniemożliwia chwytanie za odzież przez przeciwnika, a także ułatwia wszelkie techniki parterowe.

Alternatywą dla ciasnych modeli ściśle przylegających do ciała są spodenki o luźnym kroju z szeroką nogawką sięgającą przed kolano. Zapinane na rzep z dodatkową regulacją w postaci sznurka szorty chętnie noszą przede wszystkim zawodnicy MMA. Kolejnym rodzajem spodenek grapplingowych są te używane w czasie treningów Muay Thai. Cechuje je charakterystyczne rozcięcie w nogawkach. Konstrukcja ta ułatwia wyprowadzanie wysokich kopnięć oraz uderzeń kolanami.

Jak wybrać odpowiednie spodenki grapplingowe?

Podczas wyboru spodenek grapplingowych należy kierować się własną wygodą i przyzwyczajeniami. Nie ma bowiem sztywnych zasad narzucających konkretny typ szortów do rodzaju trenowanego sportu. Warto jednak wiedzieć, że w poszczególnych sztukach walki niektóre modele sprawdzają się lepiej od pozostałych. Tak jest np. w przypadku zapasów, judo czy brazylijskiego jiu-jitsu, gdzie zdecydowanie lepszym wyborem są obcisłe spodenki dopasowane do sylwetki. W sportach tych nie można wyprowadzać uderzeń, więc właściwości utrudniające chwytanie za odzież są tu szczególnie pożądane.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
pixelpixel