Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego rękawice bokserskie nie mają palców?

2021-01-12
Dlaczego rękawice bokserskie nie mają palców?

Wynalezienie rękawic bokserskich w formie, która przetrwała do dzisiaj, zawdzięczamy inwencji Brytyjczyka  Jacka BroughtonaTo on w 1747 roku, aby zminimalizować obrażenia odnoszone przez walczących w pojedynkach pięściarzy,  zaprojektował rękawice ochronne o charakterystycznym kształcie. Co ciekawe, nie spotkały się one ze zbyt entuzjastycznym przyjęciem, początkowo wykorzystywane były głównie w celach szkoleniowych, a do powszechnego użytku weszły dopiero w drugiej połowie następnego stulecia.

Rękawice ochronne do sportów uderzanych

Obecnie rękawice bokserskie wynalezione przez Brytyjczyka są podstawowym wyposażeniem każdego pięściarza. Co więcej, mają charakter uniwersalny i sprawdzają się także w innych uderzanych sportach walki. Wykonane są ze skóry naturalnej lub syntetycznej z obowiązkowym, często kilkuwarstwowym wypełnieniem w postaci żelu lub pianki. To właśnie jakość i ilość wypełnienia wpływa na poprawę bezpieczeństwa u osób, które trenują sporty walki. Im większa wyściółka, tym lepiej rękawica amortyzuje zadawane ciosy i jednocześnie chroni rękę pięściarza przed urazami.

Wraz z wejściem do świata boksu tzw. zasad Queensberry’ego (Queensberry Rules) powszechny stał się wymóg noszenia rękawic podczas pojedynków bokserskich, początkowo w Wielkiej Brytanii, od 1872 roku również w USA i potem na całym świecie. Od tego momentu można było zauważyć znaczny spadek wypadków na ringu. Wcześniej walczono na gołe pięści, co często prowadziło do bardzo niebezpiecznych urazów. To właśnie śmiertelny wypadek podczas pojedynku skłonił Broughtona do zaprojektowania rękawic bokserskich o charakterystycznym kształcie, znanym do dziś.

Z czego wynika charakterystyczny kształt rękawic bokserskich?

Kiedyś wszystkie rękawice do uderzanych sportów walki miały taką samą budowę i kształt. Obecnie oprócz tych standardowych modeli produkuje się także ich nieco odmienne wersje, przeznaczone specjalnie do konkretnych stylów. Wyróżnić tu można np. rękawice do Muay Thai, które na pierwszy rzut oka bardzo przypominają tradycyjne rękawice bokserskie, ale mają nieco spłaszczony kształt oraz większą mobilność w nadgarstku, co umożliwia lepszą pracę w klinczu i bezpieczniejsze przyjmowanie kopnięć. Jednak standardowe rękawice bokserskie można również z powodzeniem stosować w boksie tajskim. Jedynie rękawice do mma odbiegają znacznie swoją budową, mają bowiem zupełnie odkryte palce i wewnętrzną część dłoni, dzięki czemu możliwe jest zarówno uderzanie, jak i chwytanie.

Rękawice bokserskie mają charakterystyczny, obły kształt i nie mają wyodrębnionego miejsca na poszczególne palce u rąk. Jedynie występuje osobne miejsce na kciuk, ale ze względów bezpieczeństwa przyszyte jest do reszty rękawicy. Taka konstrukcja umożliwia pewniejsze zaciśnięcie pięści przez zawodnika, a przede wszystkim dużo lepiej chroni ręce i absorbuje energię pochodzącą z uderzeń. Pozwala na umieszczenie odpowiednich, często wielowarstwowych, grubych wypełnień ze specjalnej pianki  bądź żelu i doskonale dzięki temu osłania wszystkie paliczki u dłoni. Pozbawione takiego zabezpieczenia palce mogą szybko ulec złamaniu lub innej kontuzji podczas wyprowadzania ciosów wymierzonych w przeciwnika bądź w worek bokserski. Niestety, dość często zdarza się, zwłaszcza u początkujących, że osoby ćwiczące na worku nie zakładają do tego rękawic. A to duży błąd. Warto także pamiętać o stosowaniu owijek bokserskich pod rękawicami, które nie tylko wchłaniają pot i pozwalają zachować większą higienę, ale dodatkowo zabezpieczają też ręce u trenującego.

pixelpixel