Jak ćwiczyć na worku bokserskim? Porady i wskazówki
Worek bokserski to nieodłączny element sportów walki. Niezawodne i ponadczasowe narzędzie treningowe, które pozwala na wyrobienie zarówno techniki, koordynacji ruchowej, siły, jak i wytrzymałości. Przyzwyczaja mięśnie i kości do wyprowadzania ciosów oraz do absorbowania uderzeń. Poniżej przedstawiamy kilka ogólnych porad dotyczących efektywnego i bezpiecznego treningu na worku bokserskim.
-
Zabezpiecz swoje dłonie
Zanim cokolwiek uderzysz, zabezpiecz swoje ręce. Załóż rękawice bokserskie i usztywnij nadgarstki. Jeśli kiedykolwiek popełniłeś błąd uderzenia ciężkiego worka nieosłonięta dłonią, doskonale wiesz, o czym mowa.
-
Przemyśl swój trening
Większość początkujących skupia się jedynie na ciągłym atakowaniu worka, co często kończy się zadyszką i brakiem efektów. Pomyśl, co dokładnie chcesz osiągnąć dzisiejszym treningiem? Ćwiczysz konkretną technikę, sekwencję ciosów, czy skupiasz się na kondycji? Zaplanuj swoje ruchy, zwracaj uwagę na kąt uderzeń. Jeśli nie wiesz jak zaplanować swój trening, polecamy korzystanie z poradników, książek lub pomocy trenera. Nieprawidłowy trening wyrabia w nas złe nawyki i ogromnie zwiększa ryzyko kontuzji.
-
Uderzaj, nie pchaj
Ćwicząc z workiem, nie musimy skupiać się na zadawaniu jak najmocniejszych ciosów. Pamiętaj, że chcesz uderzyć, a nie zepchnąć przeciwnika. Siłowo zadane, pchane, ciosy są w walce bardziej widoczne i łatwiejsze do zablokowania. Twoje uderzenia powinny przypominać trzaśnięcie batem. Zaczynasz od luźnych mięśni, którymi szarpiesz wyprowadzając cios. Przy uderzeniu w worek skurcz wszystkie mięśnie, zatrzymując rękę w punkcie kontaktu i natychmiast ją cofnij do gardy.
-
Pracuj całym ciałem
Przy wyprowadzeniu ataku pomagaj sobie ciałem. Moc ciosu jest generowana nie tylko siłą rąk, ale pochodzi także ze skrętu bioder, pracy barków i skurczu mięśni ciała w momencie kontaktu. Całe ciało powinno układać się do ciosu.
-
Zmieniaj rodzaje worków
Inaczej walczy się z przeciwnikiem niższym i lżejszym, a inaczej z cięższym i wyższym od siebie. Dlatego warto zmieniać worki, aby jak najlepiej symulować różne rodzaje walki. Co więcej, różne rodzaje worków pozwalają przećwiczyć różne rodzaje ciosów i uników.