Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie wymogi powinien spełniać dobry kask bokserski?

2023-01-31
Jakie wymogi powinien spełniać dobry kask bokserski?

Kask bokserki to jeden z najważniejszych ochraniaczy w sportach kontaktowych. Jest tak istotny, ponieważ odpowiada za ochronę głowy, zajmującej szczytowe miejsce w ciele człowieka. Aby wybrany model rzeczywiście zabezpieczał przed urazami, musi charakteryzować się odpowiednimi właściwościami. Jakie wymogi powinien spełniać dobry kask bokserski? O tym w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.

Solidny materiał wykonania

Najlepsze dostępne na rynku kaski produkowane są z solidnych materiałów. I mowa tu nie tylko o warstwie zewnętrznej, ale także wypełnieniu. To właśnie grubość i jakość użytej wyściółki w największym stopniu odpowiada za absorpcję uderzeń, a co za tym idzie, zabezpieczenie głowy przed groźnymi kontuzjami. Dobre kaski bokserskie wypełniane są elastyczną i ponadprzeciętnie wytrzymałą pianką EVA. Materiał ten działa jak poduszka powietrzna – pochłania część siły wyprowadzanych ciosów, zapewniając znakomitą amortyzację. W celu zapewniania najwyższego poziomu ochrony warto wybierać modele wielowarstwowe, które są dużo pewniejsze od tych z pojedynczym wkładem piankowym.

Odpowiedni rozmiar

Aby kask spełniał swoje podstawowe funkcje, musi zostać dobrany z uwzględnieniem obwodu głowy pięściarza. Trening w źle dopasowanym modelu jest bardzo niekomfortowy. Co więcej, może być też niebezpieczny dla zawodnika. Za mały kask ściska głowę, a dodatkowo trudno się go nakłada. Z kolei zbyt luźny model przesuwa się w czasie ćwiczeń, co w konsekwencji może doprowadzić do jego odwrócenia lub ześlizgnięcia się z głowy. Taki kask tylko przeszkadza w realizacji konkretnego planu treningowego. Dobrze dobrany model szczelnie przylega do ciała, jednak go nie uciska.

Dobra widoczność i możliwość swobodnej regulacji

Wykorzystywane w treningu boksu czy Muay Thai kaski powinny mieć duże otwory w okolicy oczu, dzięki którym widoczność zawodnika nie jest niczym zakłócana. Dobry kask w żaden sposób nie może ograniczać pola widzenia pięściarza. Jego konstrukcja musi zapewniać jednocześnie optymalną ochronę czaszki, policzków i szczęki. Nie mniej ważny jest również sposób mocowania. Modele przeznaczone do sportów walki zazwyczaj zapina się na brodzie. Oprócz tego mogą mieć dodatkowe wiązania na potylicy i czubku głowy. Dzięki temu można je swobodnie regulować i dopasowywać do zawodników o różnych sylwetkach.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
pixelpixel