Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Piąstkowanie jako ważny element techniki bokserskiej

2023-06-21
Piąstkowanie jako ważny element techniki bokserskiej

Boks to jeden z najbardziej widowiskowych i wymagających sportów walki na świecie. Dzięki temu zyskał popularność na całym globie. Technika bokserska to nie tylko siła i szybkość, ale również umiejętność precyzyjnego zadawania ciosów. Dlatego też w treningu pięściarskim tak ważną funkcję pełni piąstkowanie. W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się temu elementowi ćwiczeń. Zapraszamy do lektury.

Rola piąstkowania w trakcie treningów bokserskich

Piąstkowanie jest jednym z najważniejszych elementów techniki bokserskiej. Trening piąstkowania polega na uderzaniu pięścią w konkretne przyrządy w celu zwiększenia siły i precyzji wyprowadzanych ciosów. Piąstkowanie może być ćwiczone samodzielnie, np. na worku oraz w parze z partnerem. Bez tego elementu żaden trening pięściarski nie jest kompletny. Muszą pamiętać o tym zarówno początkujący i amatorzy, jak i zawodnicy z wieloletnim doświadczeniem.

Sposoby wyprowadzania uderzeń

Istnieją różne sposoby uderzania, które należy doskonalić podczas treningu. Najważniejsze z nich to: cios prosty, cios sierpowy (hook), cios z nogi przedniej (jab), cios z nogi tylnej (cross) i cios podbródkowy (uppercut). Prawidłowe piąstkowanie wymaga doskonałej koordynacji ruchowej oraz skupienia się na technice. Podstawowym elementem pięściarstwa jest pozycja ciała i umiejscowienie rąk. Łokcie powinny być opuszczone w dół, ręce w linii wzroku, prostopadle do ciała. Podczas zadawania ciosu ważne jest, by wyprowadzać go z gardy. Na chwilę przed uderzeniem ręce muszą znajdować się blisko twarzy. Dzięki temu zawodnik chroni się przed ewentualną kontrą ze strony przeciwnika.

Jak najefektywniej ćwiczyć piąstkowanie?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy zawodnik ma bowiem własne sposoby na wypracowanie większej siły i precyzji ciosów. Niemniej jednak istnieją pewne uniwersalne zasady sprawdzające się w trakcie pracy nad doskonaleniem techniki uderzeń. Pierwszym krokiem do poprawy swoich umiejętności bokserskich jest trening na worku lub tarczy treningowej. Przyrządy te służą do ulepszania techniki pięściarskiej, uczą przenoszenia wagi ciała w odpowiedni sposób oraz pomagają wypracować lepszą koordynacją ruchową. Dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów najlepiej jest ćwiczyć pod okiem doświadczonego trenera.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixelpixel