Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Warstwa po warstwie. Z czego są wykonane rękawice bokserskie?

2020-11-17
Warstwa po warstwie. Z czego są wykonane rękawice bokserskie?

Wiele osób zaczynających przygodę z boksem oraz innymi sportami walki ma problem z prawidłowym doborem jednego z podstawowego i niezbędnego sprzętu bokserskiego, jakim są rękawice. Zwracają głównie uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane oraz ich ciężar, podawany w uncjach (Oz). Praktycznie żaden z producentów nie podaje rozmiaru rękawic. A rozmiar nie zawsze jest wprost proporcjonalny do wagi. Aby to zrozumieć, warto zapoznać się z konstrukcją rękawic bokserskich.

Jakie warstwy składają się na konstrukcję rękawicy bokserskiej?

Głównym elementem, który wpływa na wagę rękawic, ich kształt i rozmiar, jest wyściółka, wykonana z ukształtowanej mechanicznie, lateksowej pianki. Im grubsza jest pianka, tym skuteczniej amortyzuje uderzenia, a waga rękawicy jest większa. Jednak nie musi to wpływać na wewnętrzny kształt rękawic i ich rozmiar, ponieważ istotna  jest również jakość pianki użytej do wypełnienia i jej gęstość, która może się różnić w zależności od producenta. Uzupełnieniem tej warstwy jest druga wkładka z wysoko skompresowanej gąbki, która ułatwia zaciskanie pięści oraz dodatkowo wzmacnia całą strukturę rękawicy.

Od wewnętrznej strony rękawicy producenci stosują dodatkowe warstwy wyściółek, mające za zadanie zwiększenie komfortu treningu oraz wzmocnienie ochrony dłoni poprzez równomiernie rozpraszanie energii uderzeń. Takie dodatki mogą jednak, zwłaszcza w przypadku nowych rękawic bokserskich, początkowo powodować uczucie ucisku. Ten wstępny dyskomfort powinien jednak z czasem ustąpić, kiedy z kolejnymi uderzeniami na treningach wyściółka zbije się, lepiej dostosowując do kształtu dłoni.

Piankową wkładkę od zewnętrznej strony uzupełnia tkanina powlekana „Blacktop”, która jest dodatkowym wzmocnieniem całej struktury i zapewnia wytrzymałość rękawicy. Mocny, szeroki rzep zapina całą rękawicę na ręce i jest dodatkowym zabezpieczeniem i wzmocnieniem dla nadgarstka. Aby jeszcze zwiększyć bezpieczeństwo, kciuk rękawicy przymocowuje się na stałe do całej konstrukcji rękawic bokserskich. Cała struktura jest pokrywana w całości przez skórę, naturalną lub syntetyczną.

Jakich materiałów używa się do produkcji rękawic bokserskich

Materiał pokrywający całą wielowarstwową konstrukcję rękawic, to skóra, naturalna lub syntetyczna, bądź mieszanka obu surowców. Rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest wierzchnia warstwa, często  jest kluczowym czynnikiem, skłaniającym do kupna konkretnej pary rękawic. A jakie dokładnie są to materiały?

Do rękawic bokserskich ze skór naturalnych producenci stosują:

  • skórę bydlęcą – ten rodzaj skóry jest bardzo trwały, zapewnia doskonałą elastyczność i wygodę. Dodatkowym atutem jest fakt, że najlepiej radzi sobie z wilgocią i nieprzyjemnymi zapachami. Stosowana w rękawicach z górnej półki, przy prawidłowej konserwacji wykazuje się wysoką trwałością, nie pęka i zachowuje długo świeży wygląd;
  • skórę bawolą – nieco delikatniejsza od skóry bydlęcej, ale niemal tak samo wytrzymała i odporna. Ze względu na niższą estetykę, jeśli chodzi o samą fakturę, jest tańsza od poprzedniczki;
  • skórę kozią – zdecydowanie rzadszy materiał do wyrobu rękawic, przez co staje się bardziej szlachetny. Sprzęt wykonany z koziej skóry jest najdroższy i zalicza się u najlepszych producentów do topowych produktów u najlepszych producentów.

Rękawice bokserskie ze skóry syntetycznej:

  • polichlorek winylu (PVC) – dość sprężysty materiał syntetyczny, jednak nie tak wytrzymały jak naturalna skóra i przy intensywnym użytkowaniu może pękać po pewnym czasie. Tani materiał i dobre rozwiązanie dla zaczynających przygodę z boksem;
  • poliuretan (PU) – również tańszy materiał, podobnie jak PVC charakteryzuje się niższą odpornością na pękanie i ścieranie. Wykazuje jednak wyższą przepuszczalność powietrza w porównaniu do poprzednika, co spowalnia proces powstawania nieprzyjemnych zapachów wewnątrz rękawic;
  • syntek, skintex – odmiany skóry syntetycznej, chętnie używane zwłaszcza przez tajskich producentów, nieco wytrzymalsze od PU;
  • skóra z mikrofibry – najwyższej jakości sztuczna skóra. Dzięki zastosowanym mikrowłóknom odwzorowuje strukturę skóry naturalnej i wyglądem przypomina skórę bydlęcą, a jest równie jak ona wytrzymała albo nawet wytrzymalsza. Rękawice wykonane z mikrofibry również wpisują się w czołówkę asortymentu u topowych producentów.

Który materiał jest najlepszy? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, wszystko zależy od wymagań, intensywności treningów, a także osobistych preferencji. Warto jedynie pamiętać, że rękawice bokserskie to konstrukcja złożona z wielu warstw i nie tylko ta wierzchnia część ma znaczenie.

 

pixelpixel