Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

 Wybór rękawic bokserskich. 5 najczęstszych błędów

2019-08-22
 Wybór rękawic bokserskich. 5 najczęstszych błędów

Jakie są błędy przy wyborze rękawic bokserskich i jak ich uniknąć?

  1. Wybór niewłaściwego rozmiaru rękawic. Jest to problem, który bardzo często można zauważyć u początkujących bokserów. Być może jest to związane z tym, że producenci nie podają tabeli rozmiarów, używają oznaczenia wagi rękawic w uncjach (Oz). Waga rękawic ma bezpośredni związek z ich rozmiarami. W standardowej ofercie dostępne są rękawice 6-8 OZ, 10 OZ, 12 OZ, 14 OZ, 18 OZ, a nawet 20 Oz. Najpopularniejsze wśród boksujących są rękawice 10 i 12 uncji. Zaleca się, aby waga rękawic była dostosowana do wagi boksera. Osoby z większymi dłońmi powinni zakładać cięższe rękawice. Z kolei najcięższe warianty (14-20 Oz) są dedykowane głównie dla zawodowców walczących w kategorii wagi ciężkiej. Najlżejsze rękawice – 6-8 OZ są przeznaczone dla młodych osób o drobnych dłoniach, głównie kobiet i dzieci. Im cięższe rękawice, tym lepiej amortyzują ciosy. W przypadku rękawic przeznaczonych do treningów występuje inna tabela rozmiarowa - od S do XL.

  2. Rękawice dobrane nieodpowiednio do ich przeznaczenia. Rodzajów rękawic jest sporo. Oprócz rękawic bokserskich wyróżniamy również rękawice MMA, treningowe, juniorskie, czy karate. Każdy z tych rodzajów jest stworzony z myślą o konkretnych zastosowaniach. To bardzo ważne nie tylko ze względu na komfort późniejszego treningu, ale i bezpieczeństwo.

  3. Niska jakość rękawic. Rękawice to jeden z podstawowych akcesorium każdego boksera, dlatego jeśli już decydujemy się na trenowanie tego sportu, warto zaopatrzyć się w naprawdę solidnie wykonane rękawice od sprawdzonych producentów. Kupując kiepskiej jakości rękawice, które najczęściej zachęcają nas swoją niską ceną, ryzykujemy ich szybkim rozerwaniem i koniecznością ponownego zakupu. Zwykle nie zapewniają też odpowiedniego poziomu amortyzacji, przez co nie gwarantują optymalnej ochrony przed kontuzjami.

  4. Niewystarczająca wentylacja. Kolejnym stosunkowo częstym błędem jest wybór rękawic o nieodpowiedniej wentylacji. Odpowiedni system wentylacji ma bezpośredni wpływ na komfort użytkowania rękawic. Co ważne, nie wszystkie rękawice dostępne na rynku rzeczywiście są w stanie nam to zapewnić. Warto więc wybierać modele od sprawdzonych producentów, gdyż wtedy będziemy mieć pewność odpowiedniego przepływu powietrza bez względu na grubość rękawicy.

  5. Nieodpowiednio dobrane zapięcie rękawic. Kwestia, która z pozoru wydaje się nieistotna, więc wiele osób, szczególnie na początku swojej przygody z boksem, nie zwraca na nią uwagi. Do wyboru mamy rękawice bokserskie wiązane i na rzep. Typ wiązany jest najczęściej stosowany przez profesjonalistów podczas walk zawodowych. Rękawice z rzepem zakładane są podczas treningów. Osoby początkujące i średniozaawansowane również powinny postawić na wygodne do zakładania rękawice z rzepami.
pixelpixel