Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co założyć na trening BJJ?

2023-10-15
Co założyć na trening BJJ?

Brazylijskie jiu-jitsu (BJJ) to sztuka walki, która stawia na inteligentne wykorzystanie siły i techniki, a także umiejętności kontrolowania przeciwnika. Znajomość odpowiedniej odzieży i sprzętu jest kluczem do komfortowego uczestnictwa w treningach. W naszym artykule omawiamy, co założyć na trening BJJ oraz jakie dodatkowe akcesoria warto mieć ze sobą. Zapraszamy do lektury.

Kimono – podstawowy strój dla początkujących i zaawansowanych

Podstawowym strojem wykorzystywanym w trakcie treningów BJJ jest kimono, zwane również gi. Kimono składa się z trzech części – bluzy, spodni oraz pasa. Bluza zazwyczaj wykonana jest z grubej bawełny, która zapewnia odporność na rozdarcia oraz pozwala na chwytanie przeciwnika. Spodnie także produkowane są z bawełny, z tym że o nieco lżejszym splocie, co umożliwia większą ruchliwość. Pas służy do utrzymania spodni w odpowiednim miejscu. Pełni też funkcję wskaźnika umiejętności zawodnika – biały oznacza początkującego, a czarny mistrza.

Rashguardy i legginsy – alternatywa dla kimona

W niektórych klubach BJJ można spotkać się z treningami no-gi, czyli bez kimona. W takich przypadkach zawodnicy noszą wykonane z elastycznego materiału koszulki rashguard. Odzież ta dobrze przylega do sylwetki, co utrudnia przeciwnikowi chwytanie za ubranie. Na dolne partie ciała zakładane są legginsy lub szorty produkowane z oddychających materiałów, takich jak poliester czy spandex. Należy pamiętać, że zarówno rashguardy, jak i spodenki powinny być dopasowane do ciała. Nie mogą jednak być za ścisłe, aby nie krępować ruchów osoby trenującej.

Ochraniacze stóp i dłoni

W brazylijskim jiu-jitsu istotną rolę odgrywa ochrona stóp i dłoni. Urazy palców są częstym problemem, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne bandaże chroniące stawy. Akcesoria te odpowiadają za stabilizację nadgarstków oraz palców, a tym samym zmniejszenie ryzyka kontuzji i podrażnień skóry. Jeżeli chodzi o stopy, ważne jest utrzymanie ich w czystości oraz dobór odpowiedniego obuwia noszonego przed wejściem na matę.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
pixelpixel