Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy istnieją różnice między kimonem do judo a kimonem do karate?

2023-06-26
Czy istnieją różnice między kimonem do judo a kimonem do karate?

Judo i karate to sztuki walki wywodzące się z Japonii. Obie mają długą historię i trenowane są na całym świecie. Zawodnicy biorący udział w oficjalnych zawodach są zobowiązani do noszenia tradycyjnych strojów, określanych potocznie mianem kimona. Czy trenujący judo korzystają z innych kimon niż osoby ćwiczące karate? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w dalszej części naszego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Materiały używane do produkcji kimono do judo i karate

Zarówno kimono do judo, jak i karate tradycyjnie wykonywane są z bawełny. Niemniej jednak w obu przypadkach inna jest grubość materiału użytego do produkcji. Kimono do judo, nazywane judogi, jest ciężkie i dodatkowo wzmocnione w okolicy kołnierza, rękawów i karku. Kimono do karate (karategi) natomiast lekkie i zwiewne.

Budowa obu strojów wynika ze specyfiki sportów, w których są wykorzystywane. Judogi jest cięższe i luźniejsze. Trening judo skupia się bowiem na rzutach, trzymaniach, dźwigniach i duszeniach. Podczas wykonywania obaleń kimono narażone jest na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Cienki strój nie byłoby w stanie przetrwać intensywnego treningu. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku karate. W sporcie tym akcje ofensywne w postaci rzutów są niedozwolone. Dlatego też karategi może być wykonywane z bawełny o delikatniejszym splocie. Luźny krój nie krępuje ruchów i pozwala wyprowadzać precyzyjne kopnięcia.

Wygląd zewnętrzny

Tradycyjne stroje do judo i karate składają się z trzech elementów – spodni, bluzy i pasa. W przypadku karate spodnie i bluza najczęściej występują w kolorze białym, natomiast w judo jest to biały lub niebieski. Barwa pasa w obu sportach odpowiada zdobytemu przez zawodnika stopniowi uczniowskiemu (kyu) lub mistrzowskiemu (dan). Poza kolorem pasa o doświadczeniu, umiejętnościach oraz przynależności zawodnika do konkretnego klubu lub organizacji mogą informować również specjalne oznaczenia na rękawach i nogawkach kimona.

Kimono do judo jest nie tylko grubsze i luźniejsze od stroju do karate, ale zwykle także dłuższe. Dzięki temu ubranie zapewnia dodatkową ochronę przed urazami w trakcie upadków na matę. Kimono do karate jest krótsze i lepiej dopasowane do sylwetki, dzięki czemu zawodnik może wykonywać szybsze kopnięcia i uniki przed ciosami wyprowadzanymi przez przeciwnika.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixelpixel