Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy kimona do judo i karate to produkty unisex?

2024-03-07
Czy kimona do judo i karate to produkty unisex?

Kimona do judo i karate stanowią obowiązkowy strój dla trenujących te dyscypliny sportu. Wiele osób zainteresowanych rozpoczęciem ćwiczeń tych sztuk walki zastanawia się, czy są to produkty uniwersalne, przeznaczone zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy to zagadnienie. Zachęcamy do lektury dalszej części wpisu.

Kimona do judo i karate – czy istnieją różnice między płciami?

Zasadniczo kimona do judo i karate są produkowane w taki sposób, aby pasować zarówno do sylwetki męskiej, jak i damskiej. Oczywiście, nie ma jednego uniwersalnego rozmiaru, który jest odpowiedni dla każdego. Dlatego producenci oferują szeroką gamę modeli, aby zawodnicy mogli znaleźć strój skrojony pod swoją sylwetkę.

Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że niektóre marki oferują specjalne kimona przeznaczone wyłącznie dla kobiet. Są one uszyte w nieco inny sposób niż modele unisex. Podobnie jest np. w przypadku damskich spodni treningowych. Wszystko po to, aby lepiej dopasować się do kobiecej sylwetki. Przykładem może być kimono z szerszymi ramionami oraz dłuższymi rękawami, zapewniające większą swobodę ruchów.

Jak dobrać odpowiednie kimono?

Wybór odpowiedniego rodzaju kimona jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa treningów. Istnieje kilka czynników, na które należy zwracać uwagę, aby podjąć właściwą decyzję. 

Po pierwsze, liczy się materiał, z którego wykonane jest kimono. Tradycyjnie stroje te są szyte z bawełny. To gwarancja dużej wytrzymałości, a jednocześnie optymalnej przewiewności. W przypadku kimon do judo używane są sploty o większej grubości, co wynika z charakterystyki tego sportu. Taki strój zapewnia zwiększoną wytrzymałość i odporność na uszkodzenia w trakcie intensywnych ćwiczeń. W modelach przeznaczonych do karate stosowane są cieńsze materiały, gwarantujące większą swobodę ruchów.

Kolejnym ważnym elementem jest właściwe dopasowanie kimona do sylwetki. Strój powinien być na tyle luźny, aby umożliwiać swobodne wykonywanie ćwiczeń, a jednocześnie nie może krępować ruchów. Nie mniej istotna jest odpowiednia długość rękawów i nogawek – nie powinny one sięgać dalej niż do nadgarstków i kostek.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024
pixelpixel