Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy w karate używa się rękawic?

2024-05-09
Czy w karate używa się rękawic?

Karate zajmuje szczególne miejsce w świecie sportów walki. To dyscyplina, która łączy zarówno elementy sportowe, jak i duchowe. Jednym z aspektów wzbudzających zainteresowanie początkujących adeptów tej sztuki walki jest kwestia wykorzystywania rękawic podczas treningów i zawodów. Czy w karate używa się rękawic? Odpowiedź na to pytanie dla wielu może być zaskakująca.

Rękawice w tradycyjnym karate

W tradycyjnym karate, wywodzącym się z okinawskich szkół Shuri-te, Naha-te oraz Tomari-te, nie stosuje się rękawic. Szczególną uwagę przywiązuje się tu do nauki tzw. kime –  momentu skupienia energii w czasie uderzenia. Rękawice mogłyby utrudniać osiągnięcie tego celu, ponieważ zmniejszają bezpośredni kontakt dłoni z uderzaną powierzchnią. Z tego powodu w tradycyjnym karate uczniowie trenują bez rękawic, co pozwala im lepiej opanować techniki i osiągnąć większą precyzję w ich wykonywaniu.

Rękawice w karate sportowym

W przypadku karate sportowego, które jest bardziej nastawione na rywalizację i zdobywanie punktów, stosowanie rękawic jest już powszechne. Podobnie jak odzież treningowa damska i męska stanowią one podstawowy element wyposażenia zawodników. W czasie zawodów używają oni specjalnych rękawic ochronnych, mających na celu zminimalizowanie ryzyka kontuzji w trakcie walki. Rękawice tego typu wykonuje się z miękkiego materiału, który dobrze amortyzuje uderzenia, jednocześnie pozwalając na swobodne poruszanie dłonią. Są one szczególnie istotne podczas walki kumite, gdzie obowiązuje pełny kontakt między zawodnikami. W takich sytuacjach rękawice służą zarówno ochronie dłoni zawodnika atakującego, jak i twarzy oraz innych części ciała jego przeciwnika.

Warto zaznaczyć, że w niektórych stylach karate sportowego, takich jak Kyokushin, rękawice nie są używane w czasie walki kumite. Wynika to z filozofii tego stylu, która zakłada, że walka powinna być jak najbardziej zbliżona do realnych warunków. Używanie rękawic mogłoby wpływać na zmniejszenie intensywności pojedynku.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
pixelpixel