Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy w MMA jest obowiązek noszenia butów?

2023-06-16
Czy w MMA jest obowiązek noszenia butów?

MMA (ang. mixed martial arts) to popularny sport trenowany przez zawodników na całym świecie. Ogromny wzrost zainteresowania mieszanymi sztukami walki obserwujemy szczególnie w ostatnich latach. Na rynku pojawia się coraz więcej federacji specjalizujących się w organizacji gal MMA, w tym także tzw. freak fight. Wszystkim zainteresowanym warto przybliżyć zasady obowiązujące w tym sporcie. Czy w czasie walk zawodnicy mogą używać butów? Czy istnieje taki obowiązek? Zachęcamy do lektury dalszej części wpisu.

Buty w MMA – regulacje

Zgodnie z przepisami technicznymi obowiązującymi w największych organizacjach MMA zarówno w Polsce, jak i na świecie, walka w butach jest zabroniona. Zasady te zostały stworzone z myślą o bezpieczeństwie zawodników oraz równości szans. Buty mogą bowiem mieć wpływ na styl walki i dawać przewagę jednej ze stron. Obuwie skutecznie blokuje próby kopnięć, przez co zadanie celnego ciosu jest dużo trudniejsze. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku chwytów i zakładania dźwigni. Z tą jednak różnicą, że zawodnika w obuwiu łatwiej jest poddać. Wynika to z faktu, że bosa stopa jest śliska, przez co szybciej może oswobodzić się z akcji ofensywnej rywala. Co więcej, buty zmieniają dynamikę walki oraz sposób poruszania się po ringu. Bez obuwia zawodnicy są zmuszeni do uważniejszej walki i dostosowywania swojego stylu do obowiązujących zasad.

Czy istnieją przypadki, w których zawodnicy mogą walczyć w butach?

Choć w regulaminach najpopularniejszych organizacji MMA znajdują się zapisy zabraniające zawodnikom walki w butach, to nie ma żadnych międzynarodowych norm określających jednolite zasady dla wszystkich federacji. W związku z tym każda z nich może wprowadzać własne standardy rywalizacji. Oznacza to, że istnieją przypadki, w których zawodnicy walczą w butach. Może być to klasyczne obuwie bokserskie lub specjalne modele zaprojektowane z myślą o mieszanych sztukach walki. Buty tego typu są bardzo lekkie i wyposażone w rozwiązania antypoślizgowe, ułatwiające poruszanie się w trakcie rywalizacji. Wyglądem przypominają tradycyjne buty zapaśnicze. Takie obuwie nie powoduje dużo większych obrażeń niż uderzenia bosą stopą. Chroni przy tym zawodnika przed urazami wynikającymi z wyprowadzania kopnięć w kierunku przeciwnika.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixelpixel