Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym charakteryzują się rękawice bokserskie dla kobiet?

2020-12-15
Czym charakteryzują się rękawice bokserskie dla kobiet?

Wiele jest powodów, dla których kobiety trenują sztuki walki. Należą do nich pragnienie samorealizacji, nauczenia się sztuki samoobrony, wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie, poprawa kondycji i zwiększenie siły. Do tego często dochodzi chęć poprawy własnej figury i zrzucenia zbędnych kilogramów. Obecnie trenują kobiety w każdym wieku: młode dziewczyny, którym spodobał się zastrzyk adrenaliny towarzyszący treningom i pojedynkom, matki zafascynowane treningami swoich dzieci, a także starsze panie chcące aktywnie spożytkować swój wolny czas. Motywy są różne, niezależnie zresztą od płci. Jedno jednak jest pewne, podział na samców alfa i uległe kobiety coraz bardziej się zaciera, a czasy, w których sporty walki stanowiły domenę mężczyzn, zanikają bezpowrotnie.

Dziś widok pań trenujących sztuk walki nie dziwi nikogo. Kobiety chętnie trenują nie tylko style chwytane, które, choć są niezwykle trudne i złożone, nie wymagają z reguły dużej siły. Coraz częściej można je spotkać także na treningach twardych, uderzanych sztuk walki, gdzie siła ciosu ma równie duże znaczenie, jak technika, w tym boksu, uważanego do niedawna za najbardziej „męski” ze sportów. Już dawno zauważyli to producenci wyposażenia i ubrań treningowych, prześcigając się w kreowaniu nowych kolekcji damskiej odzieży sportowej, a także projektując rękawice bokserskie i akcesoria ochronne specjalnie dla pań, jak chociażby ochraniacze biustu.

Co wyróżnia rękawice bokserskie używane przez kobiety?

Asortyment dla kobiet dostosowany jest pod kątem kształtu i gabarytów, a także stylu i kolorystyki. Damskie kimona mają swoją specjalną rozmiarówkę i odpowiednie wcięcia w talii, a spodnie są szersze w biodrach. Rękawice bokserskie są przeważnie mniejsze, by dobrze pasowały do drobniejszych dłoni u płci pięknej. Jednym z najważniejszych elementów rękawic jest wyściółka, wypełniona kilkoma warstwami mechanicznie kształtowanej, skompresowanej pianki, która nadaje cały kształt i wpływa na ich ciężar, a dzięki której siła pochodząca z uderzeń jest dobrze amortyzowana. Waga rękawic jest podawana w uncjach (OZ), a jedna uncja wynosi w przybliżeniu 28,4 grama. Na rynku akcesoriów dla trenujących sporty walki są dostępne rękawice o wadze od 6 aż do 20 uncji, a nawet spotyka się rękawice jeszcze cięższe – 22 uncjowe.

Waga rękawic powinna być dostosowana do wagi pięściarza. U kobiet kształtuje się to w przybliżeniu w następujący sposób:

  • 6 OZ – dla kobiet o drobnej budowie i niskiej wadze do 45 kg,
  • 8 OZ – najodpowiedniejsze dla kobiet ważących poniżej 60 kg,
  • 10 OZ – dla wagi w granicach 65 – 75 kg,
  • 12 OZ – dla kobiet o większych dłoniach i wadze powyżej 75 kg.

Oczywiście są to wartości orientacyjne, należy pamiętać, że rękawice sparringowe powinny być cięższe, o większym wypełnieniu, dzięki czemu będą lepiej chronić i amortyzować uderzenia. Natomiast przy treningach funkcjonalnych, ćwiczeniu szybkości i techniki uderzeń z reguły stosuje się rękawice lżejsze, które pozwalają na dłuższe i bardziej intensywne ćwiczenia.

Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku walk i turniejów bokserskich. Tutaj reguły są jasno opisane przez adekwatne instytucje i organizacje. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy biorą udział w walce, muszą używać  takiego samego modelu rękawic o tej samej wadze, pochodzących od jednego producenta. Polski Związek Bokserski przewiduje dla wszystkich kobiet przystępujących do konfrontacji na zawodach 8 uncjowe rękawice bokserskie.

Kobiecy styl i estetyka wyposażenia bokserskiego

Kobiety są z reguły bardziej wymagające, jeśli chodzi o styl i estetykę dobieranego wyposażenia, w tym rękawic do boksu czy innych sportów walki. Wielu producentów próbuje przekonać je  do swoich produktów, projektując sprzęt i akcesoria projektowane specjalnie pod kątem damskich preferencji. Stawiają na subtelne kobiece akcenty i dodatki, stosują jaskrawe kolory, np. różowy lub błękitny. Oczywiście dużą część kobiet wybierze standardowe rękawice o tradycyjnej, ciemnej i stonowanej stylistyce, nie mniej jednak oferta w tym zakresie stale się powiększa, a projektanci prześcigają się w kreowaniu coraz to nowszej stylistyki wyposażenia sportowego, by sprostać nawet najbardziej wygórowanym gustom.

 

pixelpixel