Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego zawodnicy judo noszą kimono?

2023-01-30
Dlaczego zawodnicy judo noszą kimono?

Judo to stworzona w Japonii sztuka walki z wieloletnią tradycją. Zawodnicy uprawiający ten sport ćwiczą na specjalnych matach nazywanych tatami. Podczas pojedynku dozwolone są rzuty, pady, dźwignie i duszenia. Nie można jednak wyprowadzać kopnięć ani uderzeń rękoma. Trenujący zobowiązani są do noszenia specjalnego stroju w formie kimona. Dlaczego jest to obowiązkowe? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu.

Judogi, czyli kimono do judo

Kimono to wyłącznie potoczna nazwa stroju wykorzystywanego przez ćwiczących judo. Oficjalnie ubiór ten określa się jako judogi. Wyraz ten powstał z połączenia dwóch słów – judo (sztuka walki) oraz keikogi (strój przeznaczony do treningu japońskich sportów walki). Profesjonalne judogi składa się z trzech podstawowych elementów – spodni (shitibaki), bluzy (joi) i pasa (obi). Shitibaki i joi tradycyjnie szyte są wyłącznie w dwóch kolorach (białym i niebieskim). Barwa pasa odpowiada zdobytemu przez zawodnika stopniowi uczniowskiemu (kyu) lub mistrzowskiemu (dan).

Materiałem używanym do produkcji judogi najczęściej jest gęsto tkana bawełna najwyższej jakości. Dobre kimono do judo ma też wzmocnienia w okolicy kołnierza, rękawów i karku. Dzięki temu strój jest grubszy i wytrzymalszy. To bardzo ważne, ponieważ podczas wykonywania rzutów i obaleń ubranie jest narażone na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Cienkie judogi nie byłoby w stanie przetrwać intensywnego treningu.

Z czego wynika obowiązek noszenia judogi?

Japonia to kraj głęboko zakorzeniony w swojej tradycji i kulturze. Sportowcy z tamtego regionu świata przykładają ogromną wagę do rywalizacji zgodnej z zasadami fair play, szanują rywali i doceniają ich siłę. Walczą w tradycyjnych strojach, opracowanych przed wieloma laty. Każdy pojedynek rozpoczynany i kończony jest tam ukłonem, będącym symbolem uznania dla przeciwnika. Jeżeli więc traktujesz swoje treningi poważnie, powinieneś wyposażyć się w profesjonalne judogi. To wyraz szacunku do dalekowschodnich sztuk walki.

Od 1964 roku judo jest sportem olimpijskim. Obowiązek noszenia odpowiedniego stroju na oficjalnych zawodach wynika więc z międzynarodowych przepisów. Wymiary judogi są drobiazgowo sprecyzowane, a niespełnienie wymagań co do długości czy obwodu któregoś z elementów zwykle prowadzi do dyskwalifikacji zawodnika.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
pixelpixel