Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Do czego bokserowi potrzebna jest skakanka?

2023-03-02
Do czego bokserowi potrzebna jest skakanka?

Trening bokserski składa się z wielu ćwiczeń z użyciem rozmaitych akcesoriów. Pięściarze chętnie korzystają nie tylko z powszechnie znanych worków, ale także np. skakanek. Doświadczeni fighterzy wiedzą bowiem, że w boksie szybkość i koordynacja są ważne tak samo, jak siła i technika. Jeżeli jesteś na początku swojej przygody ze sportami walki i nie wiesz jakie korzyści niesie za sobą trening z użyciem skakanki, zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu. Po lekturze z pewnością zmienisz zdanie na temat przydatności tego sprzętu.

Dlaczego warto ćwiczyć na skakance?

Ćwiczenia na skakance to ważny element treningu profesjonalnych pięściarzy. Przyrząd ten pozwala zwiększyć wytrzymałość i wydolność zawodnika. Przyczynia się do poprawy szybkości, gibkości i zwinności – cech tak ważnych w trakcie poruszania się po ringu. Trening z użyciem skakanki usprawnia działanie układu oddechowego i krwionośnego. Dotlenia przy tym organizm, wspomagając jego pracę.

Trening z wykorzystaniem skakanki poprawia ogólną kondycję fizyczną pięściarza. Jest doskonałym rozwiązaniem w czasie modelowania sylwetki i gubienia zbędnych kilogramów przed walką czy zawodami. Wynika to z faktu, że w trakcie ćwiczeń do pracy pobudzone są niemal wszystkie mięśnie. Skakanie angażuje całe ciało, dzięki czemu może być elementem zarówno treningu ogólnorozwojowego, jak i cardio. Wielu bokserów korzysta z tego przyrządu także podczas rozgrzewki. Na salach treningowych nie raz można spotkać zawodników skaczących w jednostajnym tempie przez 15-20 minut. Jeśli zauważysz kogoś takiego, to możesz być pewien, że właśnie rozgrzewa on swoje mięśnie przed dalszą pracą.

Jak wybrać odpowiednią skakankę bokserską?

Profesjonalna skakanka bokserska różni się od typowego modelu używanego do zabawy. Podstawową różnicę stanowi materiał wykonania linki. Pięściarze wykorzystują przede wszystkim skakanki metalowe, które są znacznie szybsze od tych zrobionych ze sznurka. Oprócz większej prędkości obrotów gwarantują również większy ciężar, dzięki czemu trening na nich kształtuje mięśnie rąk i ramion.

W sklepach sportowych dostępnych jest kilka rodzajów skakanek, przez co wybór odpowiedniego modelu wcale nie jest łatwy. Poza materiałem wykonania linki szczególną uwagę należy zwracać na jej długość. Parametr ten musi być dobrany do wzrostu boksera. Kolejnym czynnikiem wartym zainteresowania jest typ rączki. Najlepszą jakość gwarantują modele wyposażone w rączki z łożyskami, które są zdecydowanie najwygodniejsze i najtrwalsze. Ważna jest też waga skakanki. Wielu zawodników decyduje się na zbyt ciężki sprzęt, co prowadzi do popełniania błędów w czasie wykonywania poszczególnych elementów treningu.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixelpixel