Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dobra praca nogami to podstawa, czyli jak wybrać obuwie bokserskie?

2022-04-08
Dobra praca nogami to podstawa, czyli jak wybrać obuwie bokserskie?

Dla wielu pięściarzy buty bokserskie są niemal tak samo ważne, jak rękawice. Ma to związek z faktem, że podczas pojedynku na ringu praca nóg jest równie istotna, jak wyprowadzanie ciosów w kierunku przeciwnika. Prawidłowo dobrane obuwie podwyższa komfort treningu oraz jest gwarancją bezpieczeństwa w czasie walki. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak wybrać dobre buty bokserskie. Na co zwrócić szczególną uwagę? Zapraszamy do lektury.

Dlaczego wybór wysokiej jakości butów bokserskich jest tak ważny?

Buty bokserskie są nadal nieco niedocenianym elementem pięściarskiego wyposażenia. To spory błąd, ponieważ wykonywanie poszczególnych ćwiczeń w nieprzystosowanym do tego obuwiu może być bardzo niekomfortowe dla trenującego. Bez odpowiednio dobranych butów pięściarz nie będzie mógł skupić się na realizacji planu treningowego, co w konsekwencji będzie miało niekorzystny wpływ na pracę jego nóg. Nieumiejętnie dopasowane obuwie może również rozpraszać uwagę i skutecznie dekoncentrować zawodnika, co ma duży wpływ zarówno na refleks, jak i czas reakcji boksera. Nie mniej ważne jest też bezpieczeństwo osoby trenującej. Dobrze dobrane obuwie stabilizuje staw skokowy, a co za tym idzie, doskonale chroni stopę, redukując ryzyko powstawania groźnych kontuzji tej części ciała.

Co wyróżnia dobre buty bokserskie?

Konstrukcja butów bokserskich znacząco różni się od standardowego obuwia noszonego na co dzień. Buty wykorzystywane przez pięściarzy są wyższe, dzięki czemu optymalnie chronią staw skokowy zawodnika. Dodatkowym elementem poprawiającym bezpieczeństwo jest system sznurowań zapewniający znakomite dopasowanie do stopy pięściarza. Buty bokserskie wyróżnia także podeszwa, która jest całkowicie płaska. Cienka warstwa gumy to gwarancja świetnej przyczepności do podłoża, co jest niezmiernie ważne podczas poruszania się po powierzchni ringu. Dobre buty charakteryzuje też niewielka masa, duża przewiewność oraz znakomite odprowadzanie wilgoci, co ma niebagatelny wpływ na komfort treningu.

Na co warto zwracać uwagę przy wyborze obuwia bokserskiego?

Prawidłowy dobór obuwia bokserskiego może stanowić spory kłopot. Problem z wyborem zwykle mają przede wszystkim początkujący pięściarze, którzy kupują swoje pierwsze buty. Tak samo, jak w przypadku innego rodzaju obuwia, najważniejszym kryterium wyboru zawsze jest rozmiar i od niego należy rozpocząć poszukiwania. Co z tego, że buty doskonale prezentują się pod względem wizualnym, jeśli ich rozmiar jest źle dopasowany do wielkości stopy zawodnika. Buty nie mogą być ani za ciasne, ani zbyt luźne, ponieważ będzie miało to niekorzystny wpływ na komfort treningu. Obuwie nie może ograniczać ruchów pięściarza – musi być dla niego jak druga skóra.

Wybierając buty bokserskie, warto zwracać uwagę również na materiał, z którego są wykonane. Zazwyczaj jest to wysokiej jakości skóra syntetyczna, choć zdarza się, że obuwie produkowane jest też z materiałów naturalnych. Należy pamiętać, że wybrany materiał musi być nie tylko trwały i odporny na uszkodzenia, ale także przewiewny i dobrze odprowadzający wilgoć. Jest to bardzo ważne z perspektywy wygody zawodnika. Przy intensywnym wysiłku stopy pięściarza mocno się pocą, co w butach z niskiej jakości materiału może prowadzić do sporego dyskomfortu. Ze względu na trudne warunki treningu istotny jest też materiał wykonania wkładki. Powinien być przewiewny i mieć właściwości antybakteryjne, co wyeliminuje ryzyko powstawania przykrych zapachów.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixelpixel