Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dogi do sportów walki – jak wybrać dobre kimono?

2022-01-18
Dogi do sportów walki – jak wybrać dobre kimono?

Sporty takie jak judo, karate, aikido czy jiu-jitsu wymagają od zawodników noszenia specjalnego stroju, który zwyczajowo jest nazywany kimonem. W każdym z tych sportów używa się innych kimon, przyjmują one również odmienne nazwy. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej strojom wykorzystywanym przez zawodników sportów walki. Odpowiemy także na pytanie, jak wybrać dobre kimono. Zapraszamy do lektury dalszej części tekstu.

Kimono a dogi – jaka jest pomiędzy nimi różnica?

Kimono to stosowana powszechnie nazwa stroju wykorzystywanego przez zawodników trenujących sporty walki wywodzące się z Japonii. Nie jest ona jednak do końca poprawna, ponieważ znaczenie tego słowa jest inne. Mianem kimona określany jest tradycyjny japoński ubiór, który swoim wyglądem przypomina nieco literę T. To jeden z najważniejszych i najbardziej kultowych symboli Kraju Kwitnącej Wiśni. Klasyczne japońskie kimona charakteryzują się bogatymi zdobieniami, które utożsamiane są z tamtejszą wrażliwością kulturową oraz poczuciem estetyki. Strój, który obecnie nosi nazwę kimona, był noszony przez Japończyków już w III wieku. Współcześnie kimona ubierane są głównie na specjalne okazje, takie jak śluby, wesela, oficjalne spotkania oraz ceremonie.

Oficjalna nazwa stroju do sportów walki to dogi. Jego noszenie jest jednym z licznych zwyczajów wywodzących się z tradycji każdej z japońskich sztuk walki. Dogi były noszone przez protoplastów judo czy karate i są noszone nadal przez wszystkich zawodników uprawiających te sporty. Istnieją jednak znaczące różnice pomiędzy strojem wykorzystywanym przez trenujących judo i karate. Jedną z nich jest nazwa. Kimono do judo nosi nazwę judoGi, a do karate karateGi. JudoGi produkowane są z gęstej bawełny przy zastosowaniu specjalnej plecionki, dzięki czemu są one znacznie grubsze i bardziej wytrzymałe od tradycyjnego dogi do karate. Wynika to z charakterystyki obu sportów. Trening judo jest intensywniejszy, wykonuje się w nim dużo chwytów, szarpnięć i rzutów, których cieńsze dogi nie są w stanie przetrwać.

Na co zwracać uwagę, wybierając dogi do sportów walki?

Zastanawiając się nad wyborem odzieży treningowej i kupnem pierwszego stroju do judo czy karate, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów. Najważniejszymi z nich są materiał wykonania oraz rozmiar, który musi być odpowiednio dopasowany do warunków fizycznych, w tym przede wszystkim wzrostu zawodnika. Prawidłowo dobrany rozmiar dogi ma niebagatelny wpływ na komfort treningu. Strój ten nie może krępować ruchów, rękawy górnej części i nogawki spodni nie mogą być ani zbyt długie, ani krótkie. Dogi nie może być też za luźne, ponieważ będzie miało to niekorzystny wpływ na wygodę noszenia.

Podczas wyboru ważna jest także waga. Na rynku dostępne są dogi lekkie (6-8 oz), średnie (8-10 oz) i ciężkie (12-14 oz). Im waga jest większa, tym dogi wykonane jest z gęstszego materiału. Dobór właściwej gramatury uzależniony jest od rodzaju uprawianego sportu walki oraz przeznaczenia. W treningu lepiej sprawdzą się lżejsze dogi, natomiast w trakcie walki lepiej postawić na cięższy, bardziej wytrzymały model. Wybierając karateGi, istotny jest również krój, dobierany do trenowanego stylu, których w karate jest ponad sto. Trzema głównymi krojami są obecnie: japoński, europejski i kata.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixelpixel