Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ile waży rękawica bokserska i cios nią zadany?

2021-12-08
Ile waży rękawica bokserska i cios nią zadany?

Boks to sport uczący pokory i kształtujący charakter. Choć jest w tym sporo prawdy, to boks jest przede wszystkim sportem uczącym oddawania ciosów i pozwalającym poprawić siłę oraz technikę uderzeń. Siła ciosu wyprowadzonego przez doświadczonego pięściarza potrafi być porównywalna do siły uderzenia niewielkiego samochodu. Ile konkretnie waży cios boksera? W dzisiejszym artykule postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Zachęcamy do lektury dalszej części tekstu.

Od czego zależy siła ciosu boksera?

To, ile waży cios zadany przez boksera, zależne jest od wielu czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę siłę zawodnika, co nierozerwalnie wiąże się z jego wagą i kategorią, w której walczy. Oczywiste jest, że uderzenie pięściarza wagi ciężkiej będzie kilkakrotnie silniejsze od boksera rywalizującego w kategorii muszej czy koguciej. Cios jest ruchem złożonym, na który składa się zdecydowanie więcej niż tylko ruch ręki. Istotna jest również praca torsu oraz nóg boksera. Im pięściarz ma większe umiejętności w rywalizacji ringowej, tym zaangażowanie pozostałych części ciała jest bardziej zauważalne. Większość początkujących fighterów nie zwraca bowiem uwagi na prawidłową pracę nóg i siłę uderzenia uzależnia wyłącznie od pracy ramion.

Ile waży cios wyprowadzony przez profesjonalnego pięściarza?

Waga ciosu bokserskiego to zagadnienie wielokrotnie badane przez naukowców. Podczas jednej z takich analiz specjaliści doszli do wniosku, że przeciętny pięściarz wagi ciężkiej wyprowadza uderzenia z siłą około 3,5 tysięcy N, czyli ponad 350 kg. Najlepsi zawodnicy wyposażeni w wysokiej jakości rękawice bokserskie potrafią uderzać z siłą sięgającą nawet 6 tysięcy N. Dwunastorundowa walka o pas mistrzowski w najwyższej kategorii wagowej oznacza w tym przypadku, że obaj przeciwnicy przyjmują na głowę uderzenia ważące łącznie kilkadziesiąt ton. Jest to nieprawdopodobna siła mogąca nieść za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia pięściarza.

Konsekwencje przyjęcia silnych ciosów

Pięściarz po nokautującym uderzeniu nie stoi na nogach, tylko momentalnie pada. Wynika to z faktu, iż dochodzi do wstrząśnienia mózgu prowadzącego do utraty przytomności. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do niedokrwienia mózgu, co niejednokrotnie kończy się śmiercią. Choć nie ma oficjalnych danych wskazujących na konkretną liczbę zgonów w wyniku obrażeń doznanych w trakcie walki na ringu, to szacuje się, że od 1950 roku może być ich już kilkaset. Pewne więc jest, że każdego roku przynajmniej kilku pięściarzy ginie z powodu otrzymanych ciosów.

Mimo że nie zawsze walka kończy się dla pięściarza tragicznie, to wielu z nich konsekwencje przyjmowanych uderzeń odczuwa jeszcze długo po zakończeniu kariery. Większość urazów odniesionych na ringu wychodzi na jaw dopiero po latach. Zmiany niedokrwienne mózgu prowadzą do zaburzeń emocjonalnych i funkcji poznawczych, a także zaników pamięci. Byli bokserzy bywają niezrównoważeni emocjonalnie i mają problemy z koncentracją. Często wymagają też leczenia psychologicznego, ponieważ przez urazy głowy nie potrafią odnaleźć się w nowym środowisku.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixelpixel