Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak chronić zęby w trakcie walk bokserskich i innych?

2023-03-13
Jak chronić zęby w trakcie walk bokserskich i innych?

Boks, kick-boxing, Muay Thai czy MMA to jedne z najbardziej kontaktowych sportów. Ilość kontuzji i urazów jest w nich znacznie większa niż w innych dyscyplinach. W związku z tym podstawowym zadaniem każdego zawodnika jest ochrona najwrażliwszych części ciała. Jedną z nich jest szczęka. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak chronić zęby w trakcie treningów i walk. Zachęcamy do lektury dalszej części wpisu.

Dlaczego prawidłowa ochrona szczęki jest tak ważna?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ochrona szczęki w czasie ćwiczeń nie jest specjalnie istotna. To błąd, ponieważ podczas walki jest ona narażona na liczne urazy zębów, dziąseł oraz warg. Niektóre z nich są tak poważne, że mogą doprowadzić do konieczności zaprzestania treningów na długi okres. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym zawodnikiem, czy trenujesz okazjonalnie, musisz dbać o odpowiednie zabezpieczenie tej części ciała. Prawidłowa ochrona szczęki to inwestycja w zdrowie i dalszą karierę.

Szczęka bokserska – podstawowe wyposażenie zawodników sportów walki

Podstawowym ochraniaczem wykorzystywanym do zabezpieczania zębów i dziąseł jest szczęka bokserska. To rodzaj specjalnej wkładki wykonanej z elastycznego materiału. Taka budowa zapewnia optymalną ochronę przed kontuzjami i pozwala dopasować rozmiar ochraniacza do kształtu szczęki zawodnika. Akcesoria tego typu zabezpieczają fightera nie tylko przed wybiciem zębów, ale także innymi popularnymi urazami twarzy. Noszenie szczęki w trakcie ćwiczeń jest skutecznym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy potrzebnych na wizyty u stomatologa czy chirurga plastycznego.

Jaki rodzaj ochraniacza wybrać?

Na rynku istnieje kilka rodzajów ochraniaczy na zęby. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim sposobem wykonania oraz komfortem noszenia. Najprostsze ochraniacze typu „boil and bite” zapewniają podstawową ochronę. Przed włożeniem należy przez kilka minut moczyć je w gorącej wodzie. Taki zabieg powoduje, że ochraniacz staje się miękki i umożliwia dopasowanie do kształtu szczęki zawodnika.

Rozbudowaną wersją tego modelu są ochraniacze żelowe zbudowane z dwóch warstw termoplastycznego tworzywa. Szczęki tego typu gwarantują skuteczniejszą ochronę przed urazami oraz są wygodniejsze w noszeniu. Wybiera je większość zawodników trenujących amatorsko. Najbardziej zaawansowanym rodzajem ochraniaczy są modele protetyczne, wiernie odwzorowując kształt szczęki fightera. Produkuje się je na specjalne zamówienie, dlatego trzeba zapłacić za nie zdecydowanie najwięcej. Polecane są głównie profesjonalistom, dla których sport to sposób na zarabianie pieniędzy.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixelpixel