Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dopasować rękawice bokserskie do wielkości dłoni?

2021-02-17
Jak dopasować rękawice bokserskie do wielkości dłoni?

Rękawice bokserskie to jeden z najważniejszych elementów kompletnego wyposażenia każdego zawodnika zainteresowanego sportami walki. Można w nich trenować nie tylko klasyczny boks, ale również kick boxing czy Muay Thai. Wielu początkujących pięściarzy ma problem z odpowiednim dopasowaniem rozmiaru rękawic do wielkości swojej dłoni. W jaki sposób zrobić to poprawnie?

Jak oznaczane są rozmiary rękawic bokserskich?

Na półkach sklepów ze sprzętem sportowym próżno szukać rękawic w tradycyjnych rozmiarach M, L czy XL. Zamiast tego rozmiar rękawic bokserskich oznaczany jest w uncjach (oz). Jedna uncja to 28,3 g, więc rękawice w rozmiarze 10 oz będą ważyć 283 g. Standardowo przyjęło się, że rozmiar rękawic zwiększa się wraz z ich wagą. Warto przy tej okazji wspomnieć, że rozmiary rękawic bokserskich występują wyłącznie w liczbach parzystych.

Na co zwracać uwagę wybierając rękawice bokserskie?

Waga jest najważniejszym czynnikiem, który ma wpływ na dobór rękawic bokserskich. Sprzęt nie może być ani za lekki, ani za ciężki i za ciasny. Te parametry mają bowiem niebagatelny wpływ zarówno na komfort treningu, jak i możliwość odniesienia kontuzji. Prawidłowo dobrane rękawice minimalizują ryzyko pojawienia się urazów dłoni niemal do zera.

Wybierając rękawice bokserskie, należy zwrócić uwagę nie tylko na własne potrzeby, w tym wielkość swojej dłoni, ale także rodzaj treningu. Waga rękawic zawsze będzie łączyć się z ich zastosowaniem. Modele o niższej wadze wykorzystywane są przede wszystkim w treningach na przyrządach (workach, tarczach trenerskich). Ciosy są wtedy bardziej odczuwalne, dzięki czemu można ćwiczyć zarówno siłę, jak i technikę oraz celność wyprowadzanych uderzeń. Należy wspomnieć, że rękawice o małej wadze z reguły nie są polecane początkującym. Jest to sprzęt dla zaawansowanych zawodników.

Komu dedykowane są poszczególne rozmiary rękawic bokserskich?

Jak już zostało wspomniane, rozmiar rękawic bokserskich oznaczany jest w uncjach (oz). Najmniejsze rozmiary rozpoczynają się już od 6 oz i dedykowane są najmłodszym adeptom sztuk walki. Modele w rozmiarach 8-10 oz polecane są młodzieży, a także dorosłym kobietom o standardowych dłoniach. Rękawice o wadze 12-14 oz to najpopularniejsze modele wybierane przez dorosłych mężczyzn. Sprzęt w rozmiarze 16 oz i większym dedykowany jest mężczyznom o dużych dłoniach oraz wadze ciała przekraczającej 90 kg. Są to również modele, które najczęściej zakłada się podczas walk sparingowych na ringu.

pixelpixel