Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak poradzić sobie z nadmiernym poceniem w trakcie treningu?

2023-12-15
Jak poradzić sobie z nadmiernym poceniem w trakcie treningu?

Nadmierne pocenie się to problem, z którym zmaga się wiele osób aktywnych fizycznie. Ma to negatywny wpływ nie tylko na komfort ćwiczeń, ale także samoocenę trenującego. Jak poradzić sobie z tym kłopotem? W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka sprawdzonych metod, które pomogą Ci zminimalizować tego typu dolegliwości i cieszyć się aktywnością fizyczną bez zbędnych niedogodności. Zachęcamy do lektury.

Wybierz odpowiedni strój

Podczas wykonywania ćwiczeń ważne jest, aby zadbać o odpowiedni strój. Wybierając ubrania, warto zwrócić uwagę na materiały, z których są wykonane. Najlepiej sprawdzają się tkaniny oddychające, takie jak poliester. Odzież treningowa damska i męska musi być dopasowana do ciała, ale nie może krępować ruchów trenującego. Dzięki temu pot swobodnie odparowuje, co zmniejsza uczucie dyskomfortu.

Dbaj o higienę ciała

Regularne mycie ciała to podstawa w walce z nadmierną potliwością. Przed treningiem warto wziąć prysznic, aby usunąć resztki potu i bakterie, które mogą powodować nieprzyjemny zapach. Po wysiłku fizycznym również należy zadbać o higienę ciała, co pomaga unikać rozwoju bakterii i infekcji skórnych.

Stosuj antyperspiranty

Antyperspiranty to kosmetyki, które pomagają kontrolować pocenie się – poprzez blokowanie gruczołów potowych. Stosowanie ich przed treningiem to sposób na zmniejszenie ilości wydzielanego potu. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie antyperspiranty są odpowiednie do stosowania na całe ciało. Przed użyciem warto sprawdzić przeznaczenie danego produktu.

Pij dużo wody

Nawodnienie organizmu jest kluczowe dla utrzymania równowagi termicznej i prawidłowego funkcjonowania gruczołów potowych. W trakcie treningu warto mieć przy sobie butelkę z wodą i pić ją regularnie. Dzięki temu organizm lepiej radzi sobie z regulacją temperatury, co wpływa na zmniejszenie potliwości.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixelpixel