Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kompleksowa ochrona zawodnika sportów walki – jakie ochraniacze bokserskie wybrać?

2021-12-21
Kompleksowa ochrona zawodnika sportów walki – jakie ochraniacze bokserskie wybrać?

Każda osoba trenująca sporty walki przed pierwszą wizytą na sali treningowej musi wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Nie chodzi tu wyłącznie o rękawice oraz niekrępującą ruchów odzież i buty. Bardzo ważne są również akcesoria zwiększające komfort i chroniące przed urazami w trakcie wykonywania poszczególnych ćwiczeń. W dzisiejszym artykule naszą uwagę skupimy na ochraniaczach bokserskich. Jakie ochraniacze wybrać, aby zapewnić kompleksową ochronę zawodnikowi sportów walki? Zachęcamy do lektury.

Ochraniacze na zęby

Ochraniacze na zęby, nazywane także szczękami bokserskimi, to podstawowy element wyposażenia każdego zawodnika trenującego sporty walki. Mowa tu nie tylko o boksie, ale też MMA, Muay Thai, kick-boxingu, karate, jiu-jitsu, taekwondo oraz wszystkich innych sportach opartych na uderzeniach i chwytach. To ochraniacze bokserskie skutecznie chroniące zarówno zęby, jak i kości twarzoczaszki oraz tkanki miękkie znajdujące się wewnątrz jamy ustnej. Na rynku istnieje wiele rodzajów szczęk bokserskich. Najpopularniejszym z nich są ochraniacze typu „boil and bite”, które przed pierwszym użyciem moczy się w gorącej wodzie. Zabieg ten zmiękcza materiał i dzięki temu pozwala dopasować ochraniacz do kształtu szczęki konkretnego fightera. Te niewielkie akcesoria potrafią uratować zdrowie zawodnika, dlatego nie można zapomnieć o ich zakupie.

Kaski treningowe

Glowa zawodnika jest jedną z części ciała najbardziej narażonych na urazy w czasie treningu sportów walki. Z tego powodu powinna być możliwie jak najlepiej chroniona. Najlepszym sposobem na zapewnienie głowie odpowiedniej ochrony jest zakup wysokiej jakości kasku bokserskiego. O noszeniu kasku powinny pamiętać szczególnie dzieci i początkujący, którzy ze względu na niewielkie doświadczenie są narażeni na różnego rodzaju kontuzje. Dobrze dobrany kask nie krępuje ruchów, nie ogranicza pola widzenia oraz nie wpływa na ogólny komfort treningu. Należy jednak pamiętać, aby wybrać właściwy rozmiar dopasowany do wielkości głowy zawodnika. Ważne jest też przeznaczenie kasku. Modele do walk sparingowych różnią się nieco od tych używanych na zawodach.

Bandaże bokserskie

To następny z elementów, o którym nie można zapomnieć podczas kompletowania sprzętu treningowego. Bandaże, nazywane też owijkami, gwarantują dodatkową ochronę dłoniom i nadgarstkom pięściarzy. Prawidłowo zawiązane bandaże chronią także kości śródręcza oraz kciuka. Noszenie owijek minimalizuje ryzyko powstawania niekomfortowego bólu kości i stawów będących częścią dłoni. Akcesoria te wiązane są bezpośrednio na dłoni, na którą nakładana jest rękawica. Wśród popularnych rodzajów dostępnych na rynku bandaży bokserskich warto wymienić owijki bawełniane oraz elastyczne. Modele wykonane z bawełny są najtrwalsze i najbardziej odporne na zniszczenia. Dłonie są w nich doskonale usztywnione, co przekłada się na lepszą ochronę w trakcie treningu. Bandaże bawełniane trudno się jednak wiąże, więc początkującym polecane są owijki elastyczne produkowane z bawełny z domieszką nylonu.

Ochraniacze na kostki i piszczele

Trenując sporty walki, nie można zapominać o akcesoriach chroniących kostki i piszczele. To ochraniacze wykorzystywane przede wszystkim przez zawodników trenujących sporty oparte na uderzeniach nogami. Elementy te zapewniają skuteczną ochronę stawu skokowego i kości goleni. W związku z tym, że na własnym bezpieczeństwie nie warto oszczędzać, należy wybierać modele produkowane z wysokiej jakości materiałów i dużą ilością wypełnienia (pianki ochronnej). Podczas wyboru trzeba zwracać uwagę również na rozmiar i  wagę ochraniaczy, ponieważ nie ma nic gorszego, jak źle dopasowany model, który uciska kostkę lub piszczel. Z drugiej strony wybrane akcesoria nie mogą być zbyt luźne i zsuwać się w czasie walki.

Ochraniacze na krocze i korpus

Ochraniacze na krocze i korpus to kolejne z ważnych elementów kompleksowego wyposażenia zawodnika trenującego sporty walki. Suspensory projektowane są w taki sposób, aby zapewniać skuteczną ochronę wybranym częściom ciała narażonym na odniesienie kontuzji w trakcie uprawiania sportu. Nie mniej jednak i w tym przypadku niezwykle istotny jest dobór właściwego rozmiaru. Jeśli wybierzesz ciężkie i nieporęczne akcesoria chroniące tułów i krocze, to będą Cię one tylko spowalniać i powodować uczucie dyskomfortu. Jeżeli natomiast postawisz na modele zbyt lekkie, to nie zapewnią Ci one dostatecznej ochrony i narażą na powstawanie urazów nawet przy otrzymaniu lekkiego kopnięcia od przeciwnika.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixelpixel