Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Na co zwrócić uwagę przy wyborze skakanki bokserskiej?

2023-05-24
Na co zwrócić uwagę przy wyborze skakanki bokserskiej?

Skakanka bokserska to jeden z najważniejszych przyrządów wykorzystywanych przez pięściarzy. Ćwiczenia z jej użyciem polecane są zarówno początkującym, jak i doświadczonym profesjonalistom. Skakanka pozwala zwiększyć siłę mięśni, wypracować lepszą kondycję i zgubić zbędne kilogramy. Jak wybrać odpowiedni model? Na co zwracać szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Skakanka bokserska a zwykła – najważniejsze różnice

Wielu osobom skakanka kojarzy się bardziej z dziecięcą zabawką niż przyrządem treningowym. Wiele zależy tutaj od rodzaju produktu. O ile najprostsze modele rzeczywiście mogą być wykorzystywane jako przedmioty do zabawy, to profesjonalne skakanki dla pięściarzy z pewnością takimi nie są. Podstawową różnicę pomiędzy nimi stanowi typ sznurka używanego w procesie produkcji. Linki do skakanek bokserskich najczęściej wykonuje się z nylonu lub metalu. Dzięki temu produkt jest cięższy i szybszy. Umożliwia realizację zaawansowanych planów treningowych, w tym ćwiczeń prowadzących do zwiększenia siły i zwinności, a także poprawy wydolności i wytrzymałości zawodnika. Profesjonalne skakanki wyposażone są również w obrotowe łożyska, zabezpieczające przed skręcaniem się kabla.

Jak wybrać odpowiednią skakankę na trening?

Podczas poszukiwań idealnej skakanki bokserskiej, uwagę należy zwracać na kilka czynników. Pierwszym z nich jest wspomniany już materiał wykonania linki. Początkującym polecane są modele nylonowe, natomiast ci bardziej doświadczeni powinni postawić na skakanki metalowe. Są one znacznie szybsze od tych z tworzywa, dzięki czemu umożliwiają efektywny trening najbardziej zaawansowanych kombinacji ćwiczeń. Dla amatora mogą stanowić jednak spore niebezpieczeństwo – uderzenie stalowym przewodem jest piekielnie bolesne.

Duże znacznie ma również długość kabla. Parametr ten musi być dobrany do wzrostu zawodnika. Za długi model będzie plątał się i zaczepiał o obuwie, natomiast zbyt krótki wymagał bardzo wysokiego, nienaturalnego podskakiwania. W celu dopasowania odpowiedniego rozmiaru trzeba stanąć obiema nogami na środku skakanki, a następnie chwycić jej rączki. Po uchwyceniu powinny znajdować się one na wysokości dolnej części klatki piersiowej pięściarza. Poza długością linki ważna jest też waga produktu. Wybór zbyt ciężkiego modelu prowadzi zwykle do popełniania prostych błędów w czasie ćwiczeń. Trening na bardzo lekkiej skakance jest z kolei nieefektywny – nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
pixelpixel