Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ochrona nóg w sportach walki

2020-06-26
Ochrona nóg w sportach walki

W sportach walki bardzo istotnym elementem stroju treningowego są akcesoria, ochraniające nogi, w tym między innymi wysokie i lekkie buty, posiadające gumową powierzchnię, zapewniającą dobrą przyczepność do podłoża, a także wysoką zwrotność walczącego. Produkuje się je ze skóry lub z innych przewiewnych materiałów. Aby gwarantowały właściwą pracę nóg, muszą być idealnie dopasowane do stopy. Ale ochrona nóg w sportach walki to przede wszystkim właściwie dobrane ochraniacze na piszczele. Więcej o nich w naszym wpisie.


Podział ochraniaczy na piszczele ze względu na rodzaj sportu walki

Ochraniacze na piszczele dzielą się przede wszystkim ze względu na typ dyscypliny. I tak wyróżnia się ochraniacze na piszczele, przeznaczone do:

  • Muay Thai, Kickboxingu oraz K1,
  • MMA,
  • treningów dla osób początkujących.

Najbardziej uniwersalne są ochraniacze elastyczne, przeznaczone do treningów dla osób, dopiero zaczynających swoją przygodę ze sportami walki. Tego typu akcesoria doskonale chronią piszczele, nie krępując jednocześnie ruchów i nie ograniczając mobilności zawodnika. W przypadku zawodników zaawansowanych służą do dodatkowego zabezpieczenia przed silnymi kopnięciami – wówczas zakłada się je pod większe i twardsze ochraniacze. Ochraniacze elastyczne doskonale wypełnią również luzy powstałe między większym rozmiarem standardowego ochraniacza a kością piszczelową.

Z kolei ochraniacze na piszczele, przeznaczone do walk MMA, charakteryzują się zapewnieniem większej swobody zawodnika podczas walki parterowej. Gwarantują mobilność i swobodę ruchów, przy mniejszej ochronie podczas kopnięć. Składają się zazwyczaj ze skarpety neoprenowej, dzięki której ochraniacz nie przesuwa się oraz cienkiej stopki.

Najbardziej solidne są ochraniacze, stosowane w takich sportach walki jak Muay Thai, Kickboxing oraz K1. Są bowiem najtwardsze i idealnie okrywają nogi.

Podział ochraniaczy na piszczele ze względu na materiał, użyty do ich produkcji

Ochraniacze na piszczele różnią się także materiałem, użytym do ich produkcji. Wyróżnić można zatem ochraniacze ze sztucznej skóry, z materiałów syntetycznych oraz ze skóry naturalnej. Najbardziej wytrzymałe są ochraniacze ze skóry naturalnej i sztucznej. W ich przypadku bowiem skóra została podklejona do wkładu wewnątrz ochraniacza, dzięki czemu takie ochraniacze nie zużywają się nawet podczas intensywnych i częstych treningów. Zarówno ochraniacze ze skóry, jak i z innych materiałów syntetycznych posiadają wzmocnioną przednią część oraz zgrubienia na stopie.

Ochrona nóg w sportach walki jest niezwykle istotna, bowiem przesądza ona niejednokrotnie o wyniku i gwarantuje bezpieczeństwo zawodnika. Dlatego ochraniacze należy wybierać mądrze oraz bez pośpiechu. Po pierwsze zwróć uwagę na długość stopki, która nie powinna sięgać dalej niż do końca palców u stóp. Ponadto po zgięciu nogi w kolanie rzepka powinna być zasłonięta. W naszej ofercie znajdziesz wiele różnych modeli ochraniaczy na piszczele wiodących, renomowanych firm, oferujących odzież i akcesoria, przeznaczone do sportów walki.

pixelpixel