Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Od czego zależy twardość rękawic boskerskich?

2021-08-21
Od czego zależy twardość rękawic boskerskich?

Historia znanych współcześnie rękawic bokserskich sięga XVIII wieku. Na początku sprzęt ten wykorzystywany był wyłącznie do treningu. Obowiązek noszenia rękawic w czasie walk na ringu został wprowadzony dopiero pod koniec XIX wieku. Od tego czasu ich wygląd znacząco się zmienił. Czym wyróżniają się aktualnie dostępne w sklepach rękawice bokserskie? Od czego zależy ich twardość? Dowiesz się z dalszej części artykułu.

Jak zbudowane są współczesne rękawice bokserskie?

Budowa używanych przez pięściarzy rękawic bokserskich to bardzo złożona konstrukcja, która składa się z wielu warstw. Podstawowym zadaniem rękawic jest ochrona dłoni zawodnika i amortyzacja oddawanych przez niego uderzeń. Aby uniknąć kontuzji dłoni, każda z warstw rękawicy musi być zbudowana z materiałów najwyższej jakości.

Do produkcji warstwy zewnętrznej rękawic wykorzystuje się skórę naturalną (najczęściej bawolą, bydlęcą lub kozią) albo wysokiej jakości skórę syntetyczną. Materiałami z tworzywa sztucznego stosowanymi w procesie produkcji poszycia zewnętrznego rękawic są najczęściej: polichlorek winylu (PVC), poliuretan (PU) oraz mikrofibra.

Materiałem wypełniającym większość obecnie produkowanych rękawic bokserskich jest specjalna pianka poliuretanowa, czasem z domieszką pianki EVA albo lateksu. Ilość i jakość zastosowanej pianki wpływa na wagę, a co za tym idzie także rozmiar rękawic. Im materiału wypełniającego jest więcej i jest on lepszej jakości, tym dłonie pięściarza są lepiej chronione.

Elementami będącymi częścią rękawicy bokserskiej są również: materiał wewnętrzny oraz zapięcie. Materiał wewnętrzny w postaci mieszaniny poliestru i poliuretanu to warstwa zabezpieczająca, znajdująca się w środku rękawicy. Odpowiada ona za dodatkową ochronę dłoni pięściarza w czasie treningów i walk na ringu. Zapięcie z kolei usztywnia nadgarstek, zapobiegając ewentualnym urazom tej części ciała.

Co ma największy wpływ na twardość rękawic bokserskich?

Twardość rękawic bokserskich w największym stopniu uzależniona jest od typu i ilości użytego do produkcji wypełnienia. Jakość pianki wypełniającej również ma w tym przypadku duże znaczenie. Im jest ona lepsza, tym można użyć jej mniej. Najlepsi producenci rękawic wykorzystują materiał o zwiększonych właściwościach pochłaniających uderzenia, dzięki czemu rękawice są twardsze i lepiej amortyzują oddawane przez zawodników ciosy.

Bardzo ważne jest, aby w trakcie poszukiwań odpowiednich dla siebie rękawic zwrócić szczególną uwagę na ich twardość, którą należy dopasować do własnych potrzeb. Warto pamiętać, że sprzęt ten nie może być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Trening w rękawicach o źle dobranym stopniu twardości może być niebezpieczny zarówno dla pięściarza, jak i jego sparingpartnera. Jeśli rękawice nie będą dobrze amortyzować wyprowadzanych uderzeń, także podczas ćwiczeń na przyrządach można zrobić sobie krzywdę. Jest to ważne szczególnie dla początkujących zawodników, którym polecane są modele twardsze i w większym rozmiarze.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixelpixel