Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Od czego zależy wytrzymałość rękawic bokserskich?

2022-07-04
Od czego zależy wytrzymałość rękawic bokserskich?

Rękawice bokserskie są powszechnie wykorzystywane zarówno przez pięściarzy, jak i zawodników trenujących kick-boxing, Muay Thai oraz wszystkie inne sztuki walki oparte na wyprowadzaniu uderzeń. To podstawowy element wyposażenia każdego fightera, niezależnie od jego wieku czy doświadczenia. Dostępne na rynku modele rękawic różnią się pomiędzy sobą wieloma parametrami. Jednym z nich jest wytrzymałość. Od czego ona zależy? Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Materiał wykonania poszycia zewnętrznego

Wytrzymałość rękawic bokserskich w największym stopniu zależna jest od materiału, z którego wykonane zostało poszycie zewnętrzne danego modelu. Obecnie na rynku dostępne są rękawice produkowane z dwóch materiałów – skóry naturalnej oraz syntetycznej. Każdy z nich występuje w kilku różnych odmianach. Wśród materiałów naturalnych wyróżniamy m.in. skórę bydlęcą, bawolą i kozią. Jeśli chodzi o tworzywa sztuczne, to do produkcji rękawic najczęściej wykorzystywany jest polichlorek winylu (PVC), poliuretan (PU) oraz mikrofibra.

Wszystkie wymienione powyżej materiały charakteryzują się różnymi właściwościami wytrzymałościowymi. Najtrwalszymi i najodporniejszymi na wszelkie uszkodzenia modelami są rękawice bokserskie wykonane ze skóry bydlęcej. Materiał ten wyróżnia się nie tylko znakomitą wytrzymałością, ale także świetną elastycznością oraz miękką w dotyku fakturą. Rękawice ze skóry bydlęcej świetnie radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci i eliminowaniem nieprzyjemnych zapachów.

Wśród tworzyw syntetycznych podobne właściwości wykazuje jedynie mikrofibra. Materiał ten cechuje się nieporównywalnie większą wytrzymałością w porównaniu z innymi tworzywami sztucznymi. Zastosowanie specjalnych mikrowłókien znacząco upodabnia go do skóry naturalnej. W niektórych parametrach jest nawet od niej lepszy. Rękawice, których poszycie zewnętrzne zostało wykonane z mikrofibry, są odporne na rozerwanie, pęknięcie oraz pozostałe uszkodzenia mogące pojawić się w trakcie codziennego użytkowania.

Ilość i jakość użytego wypełnienia

Na wytrzymałość rękawic bokserskich wpływa też ilość i jakość użytego wypełniania. Z reguły im jest go więcej, tym rękawice są w stanie przetrwać większe obciążenia. Nie jest to jednak do końca poprawne stwierdzenie, ponieważ wiele zależy od właściwości pianki wypełniającej. Jeśli materiał wykorzystany podczas produkcji jest dobrej jakości, to nie trzeba używać go w przesadnie dużej ilości. Rękawice wypełnione wysokiej klasy lateksem, pianką poliuretanową lub pianką EVA są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.

Typ zapięcia

Wytrzymałość rękawic bokserskich zależy również od typu zapięcia. Istnieją dwa podstawowe rodzaje zapięć – wiązane oraz na rzep. Ogólnie przyjęta zasada mówi, że wytrzymalsze są modele wiązane. Duża trwałość wiązań gwarantuje, że zapięcie z pewnością nie poluzuje się w trakcie treningu, czego nie można powiedzieć o modelach na rzep. Rękawice wiązane uchodzą za synonim solidności i trwałości. Znakomicie dopasowują się do kształtu dłoni, zapewniając maksymalny komfort treningu. Prawdopodobnie dlatego wybierane są przede wszystkim przez doświadczonych pięściarzy, biorących udział w profesjonalnych walkach.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixelpixel