Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Podstawowe zasady wyboru kasku bokserskiego

2022-07-15
Podstawowe zasady wyboru kasku bokserskiego

Kask bokserski, zwany również kaskiem treningowym jest ogromnie ważnym elementem w praktycznie każdym sporcie walki. Walka bez kasku jest bardzo ryzykowna. Mocne ciosy podczas sparingów, zwłaszcza te skierowane w głowę mogą doprowadzić do naprawdę poważnych problemów zdrowotnych będących skutkiem uszkodzenia mózgu. Wbrew pozorom dobór odpowiedniego kasku nie jest prostym zadaniem, ponieważ musi on spełniać różne wymogi bezpieczeństwa, ale i zapewniać użytkownikowi komfortowe warunki walki.

Na czym skupić się podczas wybierania kasku bokserskiego?

Obecnie na rynku dostępne są różne modele kasków, różniące się grubością, materiałem wykończenia czy poziomem zabudowania. W przypadku boksu, który jest sportem wiążącym się z dużą ilością uderzeń, najlepiej zdecydować się na stosunkowo gruby kask. Pozwoli to na dobre wytłumianie uderzeń i uniknięcie ich konsekwencji. Poszukując idealnego kasku bokserskiego, warto wybrać mocniej zabudowany model. Dzięki temu większa powierzchnia głowy i twarzy jest chroniona przed urazami.

Bardzo ważnym parametrem kasku bokserskiego jest jego odpowiedni rozmiar. Dobrze dobrany kask powinien ściśle przylegać do głowy, niedopuszczalne jest, aby luźno latał na boki. Za duży kask może być przyczyną kontuzji. Warto pamiętać, że za mały kask również nie jest polecany, ponieważ również może zwiększać prawdopodobieństwo urazu po uderzeniu. W niektórych modelach zamontowane jest dodatkowe zapięcie na potylicy, które pozwala na lepsze dopasowanie kasku do głowy zawodnika.

Podczas wyboru należy zwrócić uwagę również na warstwę wewnętrzną kasku. Najczęściej wykonana jest z wypełnienia żelowego, piankowego lub kilku warstw opatentowanego materiału, dzięki czemu kask dobrze absorbuje uderzenia i wstrząsy. Kask nie powinien ograniczać widoczności zawodnikowi. Musi mieć odpowiednio duże otwory na oczy, a jednocześnie chronić okolice nosa i oczodołów przed urazem. Nie mniej ważna jest odpowiednia wentylacja, dzięki czemu kask podczas sparingów nie będzie sprawiał użytkownikowi dyskomfortu. Odpowiednio wykonane panele wentylujące mają również duży wpływ na zachowanie higieny kasku bokserskiego.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixelpixel