Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przyrządy i akcesoria pomagające ćwiczyć koordynację w boksie

2024-02-14
Przyrządy i akcesoria pomagające ćwiczyć koordynację w boksie

Koordynacja ruchowa to kluczowy element w boksie. Przekłada się na skuteczność i szybkość ciosów oraz uników. Dlatego też warto zainwestować w sprzęt, który pomaga rozwijać tę umiejętność. W dzisiejszym artykule przedstawiamy przyrządy i akcesoria urozmaicające treningi zarówno początkujących, jak i zawodowych pięściarzy. Zachęcamy do lektury.

Piłka refleksowa – trening koordynacji oczu i rąk

Jedną z najważniejszych cech dobrego pięściarza jest odpowiednia koordynacja oczu i rąk. Pozwala to na szybkie reagowanie na ruchy przeciwnika oraz precyzyjne wymierzanie ciosów. Aby ją poprawić, warto trenować z użyciem specjalnej piłki, określanej jako gruszka bokserska refleksówka. To lżejsza i mniejsza wersja klasycznego worka.

Ćwiczenia z użyciem gruszki polegają na uderzaniu jej w taki sposób, aby odbijała się od ściany lub sufitu i wracała do zawodnika. To doskonały sposób na wypracowanie lepszej koordynacji oczu i rąk, a także poprawę szybkości reakcji oraz ogólnego refleksu. Regularne ćwiczenia z piłką refleksową uczą cierpliwości i wytrwałości, co jest niezwykle ważne dla pięściarzy.

Drabinka koordynacyjna – efektywny trening nóg

W treningach boksu kluczowe jest również umiejętne poruszanie się po ringu, a więc koordynacja nóg. Doskonałym narzędziem do treningu tej umiejętności jest drabinka koordynacyjna. To prosty przyrząd składający się z kilku równoległych szczebelków, które można rozłożyć na podłodze lub trawiastym terenie.

Ćwiczenia na drabince koordynacyjnej polegają na szybkim poruszaniu się między szczebelkami, co pozwala na rozwijanie zwinności, szybkości oraz precyzji ruchów dolnych kończyn. Systematyczne treningi z drabinką wpływają na poprawę równowagi i siły mięśni nóg, co przekłada się na lepszą stabilność w trakcie walki.

Tarcza treningowa – większa precyzja ciosów

Tarcza treningowa to płaska poduszka wykonana z tworzywa sztucznego lub skóry, służąca do ćwiczenia precyzji ciosów. Trener lub partner trzyma tarczę, a zawodnik wykonuje na niej różne kombinacje ciosów. Umożliwia to naukę precyzyjnego wymierzania ciosów, co jest kluczowe w boksie – nawet najsilniejsze uderzenie nie przynosi bowiem efektu, jeśli nie trafia w odpowiednie miejsce.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
pixelpixel