Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rashguard kompresyjny – odzież dla wymagających

2022-05-11
Rashguard kompresyjny – odzież dla wymagających

Wybór odpowiedniej odzieży treningowej to zadanie, przed którym staje każda osoba aktywna fizycznie. Poza tradycyjnymi koszulkami oraz tank topami na rynku dostępne są również rashguardy kompresyjne, będące świetną alternatywą dla klasycznej odzieży. Czym są rashguardy i dlaczego warto poświęcić im uwagę? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części naszego dzisiejszego artykuł. Zachęcamy do lektury.

Czym jest rashguard kompresyjny?

Rashguard kompresyjny to specjalny rodzaj odzieży dla osób aktywnych fizycznie. Samo słowo rashguard to połączenie dwóch angielskich wyrażeń rash (wysypka, rumień) i guard (strażnik). W dosłownym tłumaczeniu jest to więc odzież chroniąca przed wysypką. Choć może nie jest to do końca poprawne stwierdzenie, to idea powstania pierwszych rashguardów nie odbiegała aż tak wyraźnie od dosłownego znaczenia. Na początku była to bowiem odzież produkowana dla australijskich surferów, która miała chronić ich zarówno przed obtarciami i zadrapaniami, jak i rumieniem, powstającym w wyniku oparzeń słonecznych. Z czasem odzież tego typu zaczęły nosić także osoby uprawiające inne sporty wodne, takie jak windsurfing, kitesurfing, kajakarstwo, żeglarstwo, wakeboarding, snorkeling czy freediving.

Rashguardy kompresyjne a sporty walki

Obecnie z rashguardów kompresyjnych chętnie korzystają również zawodnicy trenujący rozmaite sporty walki, w tym szczególnie MMA. To odzież, która doskonale chroni przed wszelkimi obtarciami powstającymi w czasie treningu na macie. W konsekwencji koszulki te zapewniają ochronę przed różnego rodzaju infekcjami skórnymi, mogącymi pojawić się w wyniku zadrapań po kontakcie z podłożem. Duża popularność rashguardów wśród zawodników mieszanych sztuk walki wynika z faktu, że jest to niekrępująca ruchów odzież, która idealnie dopasowuje się do sylwetki. Co więcej, koszulki te doskonale odprowadzają wilgoć. To zasługa specjalnie dobranych materiałów wykorzystywanych do produkcji rashguardów. Mieszanka poliestru i elastanu w odpowiednich proporcjach gwarantuje maksymalny poziom ochrony oraz najwyższy możliwy komfort noszenia.

Odzież kompresyjna a termoaktywna – jakie są różnice?

Największą różnicę pomiędzy rashguardem kompresyjnym a odzieżą termoaktywną stanowi funkcja kompresji, której bielizna i koszulki termoaktywne są pozbawione. Funkcja ta poprawia pracę mięśni, zwiększa ich wydajność i wspomaga regenerację po zakończeniu zajęć. Dzięki temu odzież kompresyjna jest duża bardziej funkcjonalna i uniwersalna od termoaktywnej. Głównym zadaniem koszulek stricte termoaktywnych jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała w czasie przebywania w trudnych warunkach atmosferycznych. Z tego powodu z odzieży tej chętnie korzystają osoby uprawiające sporty zimowe oraz miłośnicy górskich wędrówek. Odzież termoaktywna nie sprawdzi się jednak przy intensywnym wysiłku na sali treningowej. Noszenie tego typu koszulek wzmaga pocenie się ciała, co ma niekorzystny wpływ na komfort zawodnika.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
pixelpixel