Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rękawice do boksu i MMA. Porównanie

2020-03-12
Rękawice do boksu i MMA. Porównanie

Rękawice do boksu i MMA wykorzystywane są do walki na ringu, ale oba sporty różni bardzo wiele. Zawodnicy walczący ze sobą na ringu i w oktagonie mogą wykonywać różne ruchy i przyjmować rozmaite pozycje, dlatego akcesoria, których używają, znacząco różnią się od siebie. Jakie możliwości dają sportowcom? Jakie są powody ich używania podczas walki? 

Rękawice do boksu i MMA – jakie są różnice?

Rękawice bokserskie różnią się od tych do MMA już na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim te drugie mają odseparowane palce. Ponadto rękawice do MMA zakrywają tylko śródręcze i pierwsze paliczki, co ułatwia zawodnikowi zachowanie chwytności placów i umożliwia wykonywanie nieskrępowanych ruchów. Z kolei rękawice bokserskie w pełni zasłaniają palce i dłonie aż po nadgarstek, w dodatku utrzymując palce razem i tylko kciuk zostawiając oddzielnie. Ich zadanie jest bowiem zupełnie inne. Mają chronić kości i dłonie przed skutkami silnych uderzeń, które wyprowadzają zawodnicy.

Rękawice do boksu i MMA różni także rozmiar. Te pierwsze są wyraźnie większe, ponieważ muszą zawierać wiele warstw ochronnych. Walka pięściami jest niezwykle obciążająca dla dłoni i nadgarstków, dlatego obecność pianek i żeli amortyzujących jest konieczna dla zdrowia bokserów. Z kolei w MMA pracuje się nie tylko rękami, ale także nogami, dlatego potrzebne jest mniej zabezpieczeń. Nie oznacza to jednak, że może ich nie być w ogóle. Pianki i żele, które chronią dłonie, są inaczej ulokowane, dlatego nie zwiększają objętości rękawic tak znacząco.

Rękawice do boksu i MMA – podobieństwa

Rękawice do boksu i MMA są wykonane z podobnych materiałów: skóra syntetyczna, naturalna, żele i pianki amortyzujące. Łączy je również sposób zapinania – najczęściej są to szybkie, wygodne i mocne rzepy, choć niektóre modele mają również wiązania.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixelpixel