Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rodzaje worków wykorzystywanych w treningach bokserskich

2021-08-20
Rodzaje worków wykorzystywanych w treningach bokserskich

Worek bokserski to przyrząd stanowiący obowiązkowe wyposażenie niemal każdej sali treningowej. Ćwiczy się na nim zarówno siłę, jak i precyzję wyprowadzanych ciosów. Worki umożliwiają również trening ogólnorozwojowy nad poprawą kondycji fizycznej. Na rynku dostępnych jest wiele typów tych przyrządów różniących się pomiędzy sobą rozmiarem i kształtem. Jakie rodzaje worków wyróżniamy?

Worki tradycyjne

To typ worka w postaci walca, który jest najczęściej wybierany przez pięściarzy. Worki tego rodzaju występują w wielu rozmiarach i wypełniane są materiałami różnego typu. Najczęściej jest to wysokiej jakości bawełna z niewielkim dodatkiem sprężystej i odpornej na odkształcenia pianki EVA. Im tego wypełnienia jest więcej, tym worek jest cięższy i twardszy. Worki te zawieszane są przy suficie przy pomocy wytrzymałych łańcuchów. Są to produkty na tyle uniwersalne, że chętnie wykorzystują je zarówno początkujący, jak i zawodowcy. Świetnie sprawdzają się podczas treningów ogólnorozwojowych nad siłą i kondycją, a także ćwiczeń konkretnych rodzajów ciosów. Po tradycyjne worki bokserskie sięgają nie tylko pięściarze, ale również sportowcy trenujący sztuki walki, w których dozwolone jest używanie kopnięć.

Gruszki bokserskie

To worki w kształcie gruszki, które wykorzystywane są przede wszystkim w trakcie ćwiczeń nad poprawą techniki wyprowadzania uderzeń hakowych i podbródkowych. Mniejszy rozmiar gruszek sprawia, że worki te znakomicie sprawdzają się w czasie treningu nad refleksem i unikami. Często wykorzystywane są przez zawodników zainteresowanych pracą nad zwiększeniem szybkości reakcji. Podobnie jak tradycyjne modele, także gruszki występują w wielu rozmiarach i wagach. Najczęściej mocowane są na łańcuchach zawieszanych przy suficie. Niektóre modele mogą również być przytwierdzane do platformy.

Worki hakowe w kształcie litery T

Wygląd worków hakowych przypomina nieco tradycyjne modele. W przeciwieństwie do nich, ich średnica nie jest jednak jednolita na całej długości. Jest ona mniejsza na dole i zwiększa się ku górze, dzięki czemu worek swoim kształtem przypomina literę T. Jak sama nazwa wskazuje, worki hakowe wykorzystywane są głównie do treningów ciosów hakowych, a także podbródkowych. Świetnie sprawdzają się podczas ćwiczeń nad siłą i techniką wyprowadzania uderzeń tego typu. Specyficzny kształt imitujący ludzką sylwetkę daje zawodnikowi namiastkę pojedynku z prawdziwym rywalem. Waga worków hakowych różni się w zależności od ilości użytego wypełnienia. W razie potrzeby worek można odciążyć lub dociążyć.

Tarcze treningowe

Worki treningowe w postaci tarczy montowanej do ściany lub muru wewnątrz pomieszczenia to propozycja przede wszystkim dla zawodników trenujących sztuki walki, w których dozwolone jest używanie kopnięć. Tarcze wykorzystywane są głównie w niewielkich salach treningowych, bez wystarczającej ilości miejsca do zawieszenia worków innego rodzaju. W zależności od modelu występują w różnych wysokościach i szerokościach. Najczęściej produkowane są z wysokiej jakości skóry syntetycznej i wypełniane bawełną z domieszką dobrze amortyzującej uderzenia pianki EVA.

Worki do treningu MMA

To specjalistyczne worki używane głównie przez zawodników trenujących mieszane sztuki walki. Ich nietypowy kształt umożliwia efektywny trening zarówno w stójce, jak i parterze, bez konieczności organizowania zajęć z partnerem. Nietypowe wyprofilowanie worka ułatwia chwyt, obalenia, wykonywanie rzutów oraz zadawanie ciosów kolanami. Worek do treningów MMA to przyrząd idealnie sprawdzający się podczas udoskonalania techniki wyprowadzania uderzeń podbródkowych czy z użyciem łokci. Praca z workiem tego typu wpływa również pozytywnie na ogólną kondycję zawodnika oraz wzmacnia siłę jego mięśni, szybkość i refleks.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixelpixel