Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

W jakich sportach sprawdza się odzież kompresyjna?

2023-10-05
W jakich sportach sprawdza się odzież kompresyjna?

Odzież kompresyjna zyskuje coraz większą popularność zarówno wśród zawodowych sportowców, jak i amatorów. Długo uważana za domenę biegaczy, zdobyła uznanie również w innych dyscyplinach. Jakie są zalety tego rodzaju odzieży i w jakich sportach się sprawdza? Zapraszamy do lektury dalszej części naszego artykułu.

Biegi krótko- i długodystansowe

Bieganie to sport, w którym odzież kompresyjna od lat sprawdza się znakomicie. Ubrania tego rodzaju wspomagają krążenie krwi, co przekłada się na lepsze dotlenienie mięśni i zmniejszenie uczucia zmęczenia. Noszenie odzieży tego typu w trakcie treningu przyczynia się do rzadszego występowania obrzęków nóg. Nie bez znaczenia jest także redukcja drgań mięśni podczas biegu, co pozwala zmniejszyć ryzyko kontuzji. Odzież kompresyjna jest świetnym wyborem dla biegaczy zmagających się z problemami naczyniowymi, takimi jak żylaki czy opuchnięcia dolnych kończyn.

Kolarstwo

Miłośnicy kolarstwa doskonale zdają sobie sprawę z korzyści płynących z noszenia ubrań kompresyjnych. Wspomniane wcześniej właściwości przyspieszające krążenie krwi wpływają na zwiększenie wytrzymałości podczas długich wyścigów oraz intensywnych treningów. Co więcej, odzież ta redukuje opór powietrza, a także chroni przed otarciami i podrażnieniami, np. w wyniku kontaktu z siodełkiem.

Sporty walki

Koszulki i spodnie kompresyjne znakomicie sprawdzają się również w sportach walki. Ćwiczenia siłowe, zwłaszcza te angażujące wiele partii mięśniowych, stawiają przed sportowcami wyjątkowe wyzwania. Właśnie wtedy warto postawić na odzież kompresyjną. Jej noszenie nie tylko minimalizuje ryzyko kontuzji (poprzez stabilizację mięśni), ale także pomaga utrzymać prawidłową postawę ciała w trakcie wykonywania poszczególnych serii. Dzięki temu zawodnik ma szansę osiągać lepsze rezultaty treningowe. Po zakończeniu ćwiczeń jego mięśnie błyskawicznie się regenerują, co pozwala na szybki powrót na salę.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
pixelpixel