Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

W trakcie jakich walk sportowych należy chronić piszczele?

2023-05-04
W trakcie jakich walk sportowych należy chronić piszczele?

Treningi sportów walki wymagają odpowiedniego przygotowania. Poza odzieżą i sprzętem sportowym ważne są też ochraniacze, zapewniające zawodnikom bezpieczeństwo w trakcie ćwiczeń. Lista akcesoriów ochronnych jest bardzo długa. Nie wszystkie stosowane są w każdym sporcie. W dzisiejszym artykule podpowiemy, w czasie jakich potyczek używane są ochraniacze na piszczele. Zachęcamy do lektury dalszej części wpisu.

Sporty walki, w których wykorzystywane są akcesoria do ochrony piszczeli

Akcesoria chroniące piszczele wykorzystywane są przede wszystkim w sportach walki dopuszczających wyprowadzanie kopnięć. Są one zbędne np. w treningach bokserskich, gdzie stanowią wyłącznie dodatkowy balast dla osoby ćwiczącej. Z drugiej strony po ochraniacze te bardzo chętnie sięgają zawodnicy ćwiczący Muay Thai, kickboxing, K1 czy MMA.

Wykorzystywane przez nich modele różnią się jednak budową. Podczas treningów boksu tajskiego i kickboxingu używa się twardych, grubych oraz dobrze obudowanych ochraniaczy, zapewniających pełną osłonę goleni. Większość z nich wyposażona jest w dodatkowe wzmocnienia w części frontalnej, mające na celu ochronę kluczowych fragmentów piszczeli i stóp. Dzięki temu wyprowadzane i przyjmowane uderzenia są optymalnie amortyzowane. Ogranicza to ryzyko występowania groźnych kontuzji tych części ciała. Ochraniacze przeznaczone do MMA są lżejsze i lepiej dopasowane. Przekłada się to na większą swobodę ruchów w stójce oraz możliwość wykonywania złożonych akcji ofensywnych w parterze. Zawodnicy MMA chętnie sięgają również po ochraniacze elastyczne, gwarantujące najwyższy poziom komfortu w czasie noszenia.

Zasady doboru ochraniaczy na piszczele

Wybór właściwych ochraniaczy na piszczele jest niezwykle istotny zarówno z perspektywy bezpieczeństwa ćwiczeń, jak i wygody trenującego. Najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy doborze odpowiedniego modelu jest oczywiście rodzaj trenowanej dyscypliny. O ile jeszcze tradycyjne ochraniacze do Muay Thai i kickboxingu sprawdzają się podczas treningów MMA (szczególnie w trakcie doskonalenia umiejętności w stójce), to modele przeznaczone do mieszanych sztuk walki nie są najlepszym wyborem w przypadku bokserów tajskich. Wynika to z ich budowy, co przekłada się na brak gwarancji optymalnego zabezpieczenia goleni.

Parametrem odróżniającym od siebie poszczególne modele ochraniaczy jest też materiał wykonania. Obecnie większość z nich produkowana jest z użyciem wysokiej jakości skóry syntetycznej, choć na rynku dostępne są również akcesoria ze skóry naturalnej. Popularność ochraniaczy z tworzyw sztucznych wynika z faktu, że przy zachowaniu podobnej wytrzymałości są tańsze. Dlatego w ofercie naszego sklepu znajdziesz przede wszystkim modele z wysokogatunkowego poliuretanu, wypełnione elastyczną pianką EVA o doskonałych właściwościach amortyzujących ciosy.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
pixelpixel