Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zasady higieny przy korzystaniu z ochraniaczy na zęby

2023-04-22
Zasady higieny przy korzystaniu z ochraniaczy na zęby

Ochraniacz na zęby to absolutnie niezbędny element wyposażenia zawodników trenujących sporty walki. Najważniejszą funkcją tego produktu jest zabezpieczenie przed urazami mogącymi doprowadzić do utraty części uzębienia, a w najgorszym wypadku nawet trwałej deformacji szczęki. Aby stosowany model spełniał swoje zadanie, a jego noszenie było bezpieczne dla użytkownika, istotne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. O czym konkretnie mowa? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu.

Rodzaje ochraniacze na zęby

Na rynku istnieje kilka rodzajów ochraniaczy na zęby. Poszczególne modele różnią się od siebie budową, materiałem wykonania oraz stopniem ochrony szczęki zawodnika. Najprostszym typem ochraniaczy stosowanych przez początkujących fighterów są modele jednowarstwowe, wykonane z pojedynczej warstwy tworzywa. Produkty te zapewniają wyłącznie podstawową ochronę. Ich rozbudowaną wersją są żelowe ochraniacze na zęby. Zbudowane z kilku warstw termoplastycznego materiału gwarantują dużo wyższy poziom ochrony szczęki. Najnowocześniejszym typem ochraniaczy wykorzystywanych przez zawodowych pięściarzy i zawodników MMA są modele protetyczne, produkowane na specjalne zamówienie. Cechuje jej najwyższa wygoda noszenia oraz najwyższy stopień ochrony przed uderzeniami.

Jak dbać o ochraniacz na zęby?

W zależności od wybranego rodzaju ochraniacza sposób jego użycia oraz zasady higieny w trakcie korzystania są różne. Dotyczy to zarówno techniki dopasowania do szczęki, jak i późniejszego użytkowania. Ochraniacze jedno- i wielowarstwowe przed pierwszym użyciem należy wyparzyć we wrzątku. Pozwoli to usunąć wszystkie bakterie powstające na powierzchni produktu oraz dopasować go do kształtu szczęki zawodnika. Po wyjęciu z gorącej wody ochraniacz należy ostudzić oraz zagryźć w celu uzyskania pożądanej formy. Modeli protetycznych wykonywanych na zamówienie nie trzeba wyparzać, ponieważ ich kształt formowany jest w momencie produkcji.

Niezależnie od wybranego modelu w czasie codziennego użytkowania ochraniacz trzeba czyścić. Jest to banalnie proste, ponieważ wystarczy użyć do tego zwykłej szczoteczki do zębów. Warto jednak pamiętać, by nie był to ten sam produkt, którym zawodnik szczotkuje uzębienie na co dzień. Raz na kilka tygodni ochraniacz powinien zostać dodatkowo wypłukany w płynie do higieny jamy ustnej. Ważne jest też jego prawidłowe przechowywanie. Ochraniacz musi być trzymany w przeznaczonym do tego antybakteryjnym opakowaniu.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
pixelpixel