Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co ubrać na grappling?

2022-11-10
Co ubrać na grappling?

Grappling, nazywany również walką na chwyty, to rodzaj rywalizacji sportowej wykorzystującej techniki takie jak dźwignie, duszenia i obalenia. W walce grapplingowej zabronione jest wyprowadzanie uderzeń. Samo wyrażenie jest neologizmem pochodzącym od angielskiego słowa grapple – chwytać. Sporty walki, w których grappling odgrywa pierwszoplanową rolę, to m.in. zapasy, brazylijskie jiu-jitsu (BJJ) oraz judo. Walka na chwyty stanowi także część treningu takich sportów jak kick-boxing, MMA czy Muay Thai. Jeśli i Ty interesujesz się grapplingiem, powinieneś wiedzieć, jak ubrać się na trening. Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu.

Koszulka i spodenki grapplingowe

Niezbędnym elementem wyposażenia osoby rozpoczynającej przygodę ze sportami walki jest wygodny strój. Jest on różny w zależności od rodzaju trenowanej dyscypliny. Podczas pierwszych treningów kick-boxingu, MMA czy Muay Thai wystarczy zwykła koszulka i spodenki grapplingowe. W przeciwieństwie do klasycznych szortów sportowych modele te mają inny krój. Są krótsze i bardziej elastyczne. Dzięki temu doskonale dopasowują się do sylwetki trenującego, co ułatwia wszelkie akcje w parterze. Spodenki wykorzystywane przez zawodników Muay Thai mają również specyficzne wycięcia w nogawkach, dzięki którym wykonywanie wysokich kopnięć i uderzeń kolanami jest dużo prostsze.

Zupełnie inaczej ubierają się zawodnicy trenujący sporty walki, w których wyprowadzanie ciosów jest zabronione. Jeśli interesuję Cię trening judo lub brazylijskiego jiu-jitsu, powinieneś wyposażyć się w dobrej jakości kimono (Gi). Oczywiście wiele polskich klubów sportowych prowadzi sekcje No-Gi, gdzie ćwiczy się bez kimon, jednak jeśli traktujesz swój trening poważnie, i tak w końcu będziesz musiał zainwestować w profesjonalny strój. Podczas wyboru kimona uwagę należy zwracać przede wszystkim na materiał wykonania. Najlepsze modele produkowane są z wysokogatunkowej bawełny, charakteryzującej się zwiększoną wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia.

Rękawice i ochraniacze

Trenując sporty walki wykorzystujące akcje grapplingowe (Muay Thai, kick-boxing, MMA), należy wyposażyć się w dobre rękawice. Ich rodzaj zależny jest od typu uprawianej dyscypliny. W trakcie ćwiczeń kick-boxingu i Muay Thai świetnie sprawdzają się tradycyjne rękawice bokserskie. W mieszanych sztukach walki z kolei stosowane są mniejsze modele z odsłoniętymi palcami. Rękawice do MMA zakrywają jedynie kości śródręcza i bliższe paliczki. Taka budowa umożliwia swobodne chwytanie przeciwnika w czasie akcji ofensywnych w parterze.

O ile rękawice używane są tylko w wybranych sportach, to ochraniacze trzeba zakładać na każdy trening, bez względu na rodzaj dyscypliny. W sportach parterowych (judo, zapasy, BJJ) przydają się przede wszystkim tzw. szczęki oraz suspensory. Pierwszy z wymienionych ochraniaczy zabezpiecza zęby zawodnika, natomiast drugi chroni jego krocze przed przypadkowymi uderzeniami w tę część ciała. Podczas treningu kick-boxingu czy Muay Thai należy zaopatrzyć się dodatkowo także w owijki bokserskie oraz ochraniacze na piszczele i stopy. Dla optymalnej ochrony głowy warto zainwestować też w dobry kask.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixelpixel