Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego im cięższa rękawica, tym bardziej jest bezpieczna?

2022-11-08
Dlaczego im cięższa rękawica, tym bardziej jest bezpieczna?

Rękawice to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia osób trenujących sporty walki, w których dozwolone jest wyprowadzanie uderzeń. Mowa tu m.in. o boksie, kick-boxingu, Muay Thai czy MMA. Dostępne na rynku rękawice różnią się pomiędzy sobą kilkoma parametrami jak materiał wykonania, rozmiar czy waga. W dzisiejszym artykule skupimy się na ostatnim z wymienionych. Dlaczego im rękawica jest cięższa, tym bezpieczniejsza? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w dalszej części wpisu. Zachęcamy do lektury.

Od czego zależy waga rękawic bokserskich?

Waga rękawic bokserskich uzależniona jest od wielu czynników. Jednym z nich jest ilość ukształtowanej mechanicznie wyściółki użytej do wypełnienia konkretnego modelu. Z reguły im jest jej więcej, tym rękawica jest cięższa. Wewnętrzna warstwa zazwyczaj produkowana jest z poliuretanu z domieszką lekkiej i elastycznej pianki EVA. Jej obecność poprawia właściwości amortyzujące siłę oddawanych ciosów. Wpływa to pozytywnie na jakości ochrony dłoni pięściarza. Wewnętrzne wypełnienie pełni przy tym funkcję poduszki powietrznej, chroniącej głowę zawodnika przyjmującego uderzenia. Choć poliuretan to podstawowy materiał stosowany jako wyściółka, to niektóre modele wypełniane są także lateksem, a w skrajnych przypadkach nawet końskim włosiem.

Na ciężar rękawic treningowych wpływ ma również ich rozmiar. Im jest on większy, tym waga sprzętu jest wyższa. Wynika to z faktu, że rozmiar rękawic podawany jest w uncjach (oz), czyli jednostce masy. Jedna uncja to w przybliżeniu około 28,3 g. Rękawice w rozmiarze 10 oz ważą mniej więcej 283 g. Są one cięższe od modelu w rozmiarze 8 oz i lżejsze od 12 czy 14 oz. Co ciekawe, rozmiary rękawic podawane są wyłącznie w liczbach parzystych. To międzynarodowy standard stosowany przez zdecydowaną większość producentów sprzętu sportowego.

Jak dobrać odpowiedni ciężar rękawic?

Z poprzedniej części wpisu wiesz już, że im większe rękawice, tym cięższe. Ich rozmiar, a co za tym idzie również wagę, należy dobierać do wielkości własnej dłoni oraz rodzaju treningu. Podczas ćwiczeń na przyrządach (workach, gruszkach) wykorzystywane są mniejsze modele, natomiast na czas sparingów zawodnicy zakładają rękawice o większej masie. Wpływ na to ma troska o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i przeciwnika.

Sprzęt wypełniony większą ilością wyściółki lepiej amortyzuje uderzenia, dzięki czemu trening jest o wiele bezpieczniejszy. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze więcej oznacza lepiej. Duże znaczenie mają tu właściwości, w tym gęstość użytej wyściółki. Jeśli materiał wypełniający charakteryzuje się wysoką jakością, wcale nie musi być go dużo. Ważne jest też, by nie był zbyt twardy. Rękawice wykorzystywane w trakcie ćwiczeń z partnerem powinna wyróżniać duża powierzchnia i krągły, masywny kształt głowicy. Duży ciężar gwarantuje optymalną ochronę przed urazami dłoni, a także zabezpiecza głowę przeciwnika przed wyprowadzanymi uderzeniami. Im cięższa i grubsza rękawica, tym zadawane ciosy są mniej destrukcyjne, a ochrona dłoni skuteczniejsza.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixelpixel