Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak czytać wymiary rękawic bokserskich?

2022-11-16
Jak czytać wymiary rękawic bokserskich?

Dobór prawidłowego rozmiaru rękawic bokserskich to jeden z największych problemów podczas zakupu tego sprzętu. Wynika on głównie z niejasnego dla wielu sposobu oznaczania wymiarów przez producentów. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak czytać wymiary rękawic. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Rozmiar równa się waga

Na półkach sklepów sportowych próżno szukać rękawic w standardowych rozmiarach od S do XL. Zamiast tego przy poszczególnych modelach pojawia się oznaczenie ich wagi. Dodatkowy kłopot stanowi fakt, że waga ta podawana jest w uncjach (oz), czyli jednostce masy niestosowanej w żadnym z krajów naszej części Europy. Jedna uncja to w przybliżeniu 28,3 g. Rękawice, których rozmiar określany jest jako 10 oz, ważą około 283 g, czyli 0,28 kg. Wraz ze wzrostem rozmiaru rośnie również waga rękawic. Modele w rozmiarze 12 oz ważą 339,6 g, 14 oz ważą 396,2 itd. 

Wpływ na wagę mają przede wszystkim materiały użyte do produkcji sprzętu. Największe znaczenie ma rodzaj wypełnienia rękawic. Im więcej ukształtowanej mechanicznie pianki znajduje się wewnątrz rękawicy, tym jest ona cięższa. Szczególnie widoczne jest to w mniejszych rozmiarach jak 8 czy 10 oz. W przypadku modeli o większej wadze wewnętrzny rozmiar jest zbliżony. Różnicę stanowi zewnętrzna objętość, na którą wpływ ma powierzchnia wkładu piankowego, a także jego grubość i gęstość. Dlatego też przy wyborze takich rękawic mniejsze znaczenie ma wielkość dłoni zawodnika, a większe rodzaj treningu.

Jak wybrać odpowiednie rękawice?

Kiedy już wiesz, jak czytać podawane przez producentów wymiary rękawic, pewnie zastanawiasz się, który model będzie dla Ciebie właściwy. Większość firm zajmujących się dostarczaniem na rynek nowych rękawic stosuje pewien standard, co do oferowanych przez siebie produktów. Modele o wadze 4-6 oz sprzedawane są jako rękawice bokserskie dla dzieci. Rozmiary 8 i 10 oz przeznaczone są głównie dla młodzieży i kobiet. Dorośli mężczyźni ćwiczący na przyrządach (workach, gruszkach, tarczach) zazwyczaj sięgają po rękawice w rozmiarze 10-12 oz. Większe modele (14-16 oz) wykorzystywane są podczas sparingów.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixelpixel