Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak mocować rękawice, by nie zsuwały się z dłoni?

2022-04-05
Jak mocować rękawice, by nie zsuwały się z dłoni?

Rękawice bokserskie to obowiązkowy element wyposażenia każdego pięściarza. Sprzęt ten odpowiada za ochronę dłoni zawodnika przed licznymi kontuzjami mogącymi pojawić się zarówno w czasie treningu na przyrządach, jak i ringowych sparingów z przeciwnikiem. Aby rękawice mogły spełniać swoją podstawową funkcję, muszą być odpowiednio przymocowane i nie mogą zsuwać się podczas zajęć. O czym należy pamiętać, zakładając rękawice? Jakich błędów unikać? Zapraszamy do lektury.

Dobór właściwego rozmiaru kluczem do sukcesu

Jeżeli jesteś osobą mającą problem ze zsuwaniem się rękawic z dłoni, prawdopodobnie popełniłeś spory błąd przy wyborze rozmiaru swojego modelu. Zdajemy sobie sprawę, że dobór właściwego rozmiaru to duży problem, szczególnie dla początkujących pięściarzy. W dobrych sklepach bokserskich nie ma bowiem rękawic w tradycyjnych rozmiarach od S do XL. Zamiast standardowej tabeli rozmiarowej producenci podają wagę oferowanego przez siebie produktu. Na domiar złego waga ta zamiast w gramach wyrażana jest w uncjach (oz), czyli pozaukładowej jednostce masy, stosowanej głównie w krajach anglosaskich. Jedna uncja to w przeliczeniu około 28,3 g. Rękawice w rozmiarze 10 oz ważą więc około 283 g.

Wagę, a co za tym idzie rozmiar rękawic, należy dobierać do wielkości dłoni pięściarza. Rękawice muszą być wygodne. Dłoń w nich nie może być za bardzo ściśnięta, nie powinna też móc zbytnio się poruszać. Stabilne ułożenie dłoni wewnątrz rękawicy ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. Najlepszym sposobem na dobranie odpowiedniego rozmiaru jest zmierzenie kilku modeli i dopasowanie jednego z nich do indywidualnych preferencji zawodnika. Jeśli jednak kupujesz rękawice bokserskie w sklepie internetowym, powinieneś kierować się pewnym standardem opracowanym przez czołowych producentów tego sprzętu. Najmniejsze modele w rozmiarze od 4 do 8 oz przeznaczone są dla dzieci. Dorośli najczęściej ćwiczą w rękawicach o wadze od 10 do 14 oz. Większe rozmiary (16-18 oz) stosowane są w trakcie walk na ringu.

Owijki bokserskie jako dodatkowa ochrona przed zsuwaniem się rękawic

Dobór właściwego rozmiaru nie zawsze rozwiązuje problem zsuwania się rękawic z dłoni. Twój kłopot może wiązać się także z faktem, że zrezygnowałeś z noszenia owijek. Mimo że bandaże bokserskie nie są obowiązkowym elementem wyposażenia pięściarza, inwestycja w nie przynosi wiele wymiernych korzyści. Poza doskonałą stabilizacją dłoni owijki zapewniają również dodatkową ochronę przed urazami pojawiającymi się podczas ćwiczeń. Bandaże chronią kości śródręcza oraz nadgarstka przed możliwością wystąpienia groźnych kontuzji tych części ciała. Urazy te są nie tylko bardzo bolesne. Ich pojawienie się zazwyczaj wyklucza zawodnika z uprawiania sportu na dłuższy czas.

Jeżeli zależy Ci na maksymalnym komforcie treningu i chcesz zapobiec zsuwaniu się rękawic, przed ich włożeniem obwiąż dłonie bandażem. To gwarancja idealnej stabilności oraz doskonałego dopasowania rękawicy do dłoni pięściarza. Noszenie owijek zwiększa też higienę. Bawełniane bandaże doskonale chłoną wilgoć, wspomagając odprowadzanie potu powstającego w czasie treningu.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixelpixel