Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak prawidłowo korzystać z bandaży bokserskich?

2023-08-21
Jak prawidłowo korzystać z bandaży bokserskich?

Bandaże bokserskie to nieodłączny element wyposażenia każdego boksera – zarówno tego początkującego, jak i z wieloletnim doświadczeniem. Prawidłowe wykorzystywanie tych akcesoriów zapewnia optymalną ochronę dłoni, a także przyczynia się do poprawy jakości treningów oraz walk. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej tematyce bandaży bokserskich. Odpowiadamy przy tym na pytanie, jak odpowiednio z nich korzystać. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego warto używać bandaży bokserskich?

Bandaże bokserskie mają kilka kluczowych zalet – przede wszystkim chronią dłonie przed kontuzjami, ograniczając ryzyko stłuczeń i zwichnięć. Poprzez odpowiednie owinięcie dłoni, stabilizują nadgarstek, kciuk i palce, co umożliwia swobodne ruchy bez obaw o ich uszkodzenie. Bandaże na nadgarstki pomagają również utrzymać naturalną pozycję dłoni podczas uderzeń. Rozkładają przy tym siłę nacisku na całą powierzchnię dłoni, dzięki czemu niwelują ryzyko przeciążeń mięśniowo-szkieletowych oraz poprawiają ogólną wydajność w czasie treningów i walk.

Jak prawidłowo zakładać bandaże bokserskie?

Przed przystąpieniem do owijania dłoni warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pomagają unikać kontuzji.

Krok 1 – Przygotowanie

Umyj ręce i upewnij się, że nie masz żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do korzystania z bandaży.  Wybierz właściwy rodzaj owijek oraz odpowiednią długość – zaleca się około 3,5 m dla osób o mniejszych dłoniach i około 4,5 m dla tych z większymi dłońmi.

Krok 2 – Owijanie nadgarstka

Zacznij od owinięcia nadgarstka, wykonując kilka obiegów wokół. Ma to na celu jego stabilizację oraz większe wsparcie podczas uderzeń.

Krok 3 – Kciuk

Po owinięciu nadgarstka przenieś bandaże na kciuk, owijając je dokoła niego oraz przykrywając jego nasadę. Później wróć z bandażem na nadgarstek.

Krok 4 – Palce

Następnie przejdź do palców, owijając każdy z nich pojedynczo, zaczynając od małego, a kończąc na serdecznym. Po owinięciu wszystkich palców przewiń bandaże wokół dłoni, aż do nadgarstka.

Krok 5 – Zabezpieczenie

Na koniec owiń bandaże wokół nadgarstka, aż do zużycia całej ich długości. Zapięcie powinno być umiejscowione na górze nadgarstka, tak aby nie krępować ruchów dłoni i utrzymać owijki we właściwej pozycji.

Pamiętaj, że prawidłowo założone bandaże bokserskie powinny być wystarczająco mocno napięte, aby utrzymać dłoń w określonej pozycji, ale nie aż tak, by uciskały krążenie krwi. Regularnie trenuj owijanie dłoni, dzięki czemu osiągniesz perfekcję. To klucz do ochrony dłoni oraz poprawienia swojej techniki bokserskiej.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixelpixel