Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak prawidłowo wyprowadzać cios w rękawicy bokserskiej?

2023-12-11
Jak prawidłowo wyprowadzać cios w rękawicy bokserskiej?

Boks to sport, który od lat fascynuje miliony ludzi na całym świecie. Pasjonujące walki, siła, szybkość i determinacja zawodników sprawiają, że cieszy się on niesłabnącą popularnością. Kluczowym elementem każdego pojedynku są ciosy, które decydują o wyniku rywalizacji. Aby wyprowadzić je prawidłowo, warto poznać tajniki techniki oraz zasady bezpieczeństwa. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak prawidłowo wyprowadzać uderzenia w rękawicach bokserskich.

Nauka podstawowych ciosów bokserskich

W boksie wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów ciosów, które każdy zawodnik powinien opanować. Są to przede wszystkim ciosy proste, sierpowe oraz podbródkowe. Każdy z nich ma swoją specyfikę i wymaga opanowania odpowiedniej techniki.

  • Cios prosty – jedno z najważniejszych uderzeń w boksie. Wyprowadzany jest z przedniej (u zawodników praworęcznych to lewa) lub tylnej (u zawodników praworęcznych to prawa) ręki. Uderzenie to służy głównie do utrzymania przeciwnika na dystans oraz rozpoznawania jego reakcji. Aby wyprowadzić cios przedni (jab), należy założyć rękawice przyrządowe, stanąć w pozycji bokserskiej, a następnie szybko wysunąć przednią rękę do przodu, jednocześnie obracając dłoń o 90 stopni. Aby wyprowadzić cios tylny (cross), należy wykonać obrót tułowia w stronę rywala i przenieść ciężar ciała na przednią nogę.
  • Cios sierpowy – mocne uderzenie wyprowadzane ręką ugiętą w łokciu. Jest ono skierowane na głowę lub korpus przeciwnika. Aby prawidłowo wykonać cios sierpowy, należy cofnąć bark nieco do tyłu, a następnie wypchnąć biodro, wyprowadzając w tym samym czasie pięść w kierunku worka lub tarczy. Ważne jest tu zachowanie kąta prostego pomiędzy ramieniem a przedramieniem.
  • Cios podbródkowy – uderzenie wymierzane z dołu do góry, mające na celu trafienie przeciwnika w brodę lub korpus. Aby prawidłowo wyprowadzić cios podbródkowy, należy lekko schylić się do przodu, a następnie wykonać szybki ruch ręką z dołu do góry, jednocześnie obracając tułów. Ważne jest, aby nie wykonywać zbyt dużego zamachu, gdyż może to prowadzić do utraty równowagi.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixelpixel