Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak prawidłowo zmierzyć dłoń do rękawic bokserskich?

2022-11-29
Jak prawidłowo zmierzyć dłoń do rękawic bokserskich?

Rękawice bokserskie stanowią podstawowe wyposażenia każdego pięściarza. Trening bez tego sprzętu jest niemożliwy, niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z boksem, czy masz już wieloletnie doświadczenie w sportach walki. Dostępne na rynku rękawice mają różne rozmiary, dopasowywane do wielkości dłoni zawodnika. Jak prawidłowo zmierzyć dłoń przed zakupem wybranego modelu? Zapraszamy do lektury artykułu.

Jak określone są rozmiary rękawic bokserskich?

Wykorzystywane w trakcie treningów i walk bokserskich rękawice to specyficzny rodzaj sprzętu sportowego. Wynika to z faktu, że ich rozmiar nie jest oznaczany w standardowy sposób (S, M, L, XL). Zamiast tego podawana jest waga konkretnego modelu. Poziom skomplikowania podnosi jednostka masy. W miejscu znanego z układu SI kilograma występuje uncja (oz). Jedna uncja to w przybliżeniu 0,028 kg. Rękawice o wadze 10 oz ważą więc 0,28 kg, czyli około 280 gramów. Z reguły im większa waga, tym większy też rozmiar. Co ciekawe, wśród producentów rękawic przyjęło się oznaczanie rozmiarów wyłącznie w liczbach parzystych. Na rynku nie ma więc modeli w rozmiarze 11 czy 13 oz.

W jaki sposób dopasować rozmiar rękawic do wielkości dłoni zawodnika?

Podstawowym kryterium wyboru rozmiaru rękawic bokserskich jest wielkość dłoni pięściarza. Zależna jest ona zarówno od jego wieku, jak i płci. Dłoń dorosłego mężczyzny zazwyczaj jest o wiele większa od dłoni kobiety czy nastolatka. Rozmiary najmniejszych rękawic rozpoczynają się od wartości 6 oz. Modele te przeznaczone są dla najmłodszych miłośników sportów walki. Kobiety oraz młodzież najczęściej wybierają modele w rozmiarach 8-10 oz. Rękawice o wadze 12-14 oz to najpopularniejszy wybór w przypadku mężczyzn. Większe rozmiary przeznaczone są dla osób charakteryzujących się naprawdę dużymi dłońmi.

Mierzenie dłoni przed zakupem rękawic – o czym trzeba pamiętać?

Przedstawione powyżej przykłady są wyłącznie jedną z reguł odnoszących się do wyboru rękawic. Istnieją przecież przypadki, w których kobiety ćwiczą w modelach o rozmiarze 14 oz, a mężczyźni 10 oz. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zmierzyć obwód dłoni i nadgarstka, a także długość dłoni od nadgarstka do końca najdłuższego palca. Otrzymany wynik trzeba następnie porównać z tabelą rozmiarów dostępną na stronie internetowej wybranego sklepu bokserskiego. Jeżeli takiej tabeli nie ma, warto skontaktować się bezpośrednio z obsługą sklepu.

O ile wielkość dłoni ma bardzo duże znaczenie przy wyborze rękawic, to nie jest to jedyny istotny czynnik. Warto wspomnieć tu również o przyszłym zastosowaniu kupowanego modelu. Waga, a co za tym idzie rozmiar, zawsze łączy się bowiem z przeznaczeniem rękawic. Modele w mniejszym rozmiarze używane są w czasie ćwiczeń na przyrządach, bez udziału partnera. Cięższe rękawice zakłada się na czas sparingów i treningu w parach. Większa ilość wypełnienia podnosi bezpieczeństwo zarówno samego zawodnika, jak i jego przeciwnika. Wyprowadzane ciosy są skuteczniej amortyzowane, co przekłada się na lepszą ochronę obu rywali.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixelpixel