Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak rękawice bokserskie zmieniały się na przestrzeni lat?

2021-03-16
Jak rękawice bokserskie zmieniały się na przestrzeni lat?

Historia współczesnych rękawic bokserskich sięga drugiej połowy XIX wieku. W 1867 roku w Wielkiej Brytanii wprowadzone zostały zasady zwane Queensberry Rules. Jedna z nich nakazywała pięściarzom bezwzględne noszenie rękawic podczas walki na ringu. W nieco zmodyfikowanej formule reguły te obowiązują do dziś i są podstawą współczesnego boksu. Jak zmieniały się rękawice bokserskie na przestrzeni lat?

Najpierw stosowano wyłącznie owijki

Walka na pięści pomiędzy dwoma zawodnikami znana była już w Starożytnej Grecji oraz Cesarstwie Rzymskim. Sport ten znajdował się programie antycznych igrzysk olimpijskich. Starożytni Grecy i Rzymianie używali specjalnych owijek ze zwierzęcej skóry, aby chronić swoje dłonie przed negatywnymi skutkami oddawania ciosów. Tego rodzaju ochraniacze można uznać za pierwowzór rękawic bokserskich.

Pierwsze rękawice bokserskie

Choć sport polegający na walce na pięści znany jest od ponad 2 tysięcy lat, rękawice chroniące dłonie pięściarzy pojawiły się dopiero w XVIII wieku. Za ich twórcę uznawany jest Jack Broughton - angielski bokser, mistrz wagi ciężkiej. W 1791 roku po jednej z wygranych walk, gdy jego przeciwnik zmarł w wyniku odniesionych obrażeń, Broughton zawiesił karierę zawodniczą i skupił się na trenowaniu. Wymyślił wtedy rękawice, które używane były jednak wyłącznie podczas zajęć treningowych. Oficjalne walki wciąż odbywały się na gołe pięści. Konstrukcja rękawic była nieskomplikowana i nie zapewniała należytej ochrony dłoniom.

Rewolucja, jeśli chodzi o współczesne rękawice bokserskie, nastąpiła dopiero w 1867 roku. Zbiór zasad zwanych Queensberry Rules zastąpił wtedy London Prize Ring Rules, które z kolei były następstwem Broughton’s Rules opracowanych przez wspomnianego już Jacka Broughtona. Reguły zawarte w zbiorze Queensberry Rules wprowadzały wymóg rywalizacji wyłącznie na ringu, ograniczały czasowo rundy do 3 minut, a także zmuszały pięściarzy do pojedynku w rękawicach bokserskich, kładąc tym samym kres walce na gołe pięści. Kilka lat później miała miejsce ostatnia zawodowa walka, w której zawodnicy nie nosili rękawic. Symbolem rewolucji w boksie został amerykański pięściarz John L. Sullivan – pierwszy mistrz świata wagi ciężkiej walczący w rękawicach. 

Jak zbudowane są współczesne rękawice bokserskie?

Rękawice bokserskie używane do walki przez pięściarzy w XXI wieku produkowane są ze skóry naturalnej lub wysokiej jakości skóry syntetycznej, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia i przetarcia podczas intensywnego użytkowania. Materiał wewnętrzny rękawic to najczęściej mieszanina poliestru i poliuretanu, co gwarantuje optymalny poziom ochrony dłoni, a także odpowiada za właściwe odprowadzanie wilgoci i brak potliwości tej części ciała. Wypełnienie najlepszych rękawic stanowi najwyższej jakości poliuretan posiadający właściwości amortyzujące, izolujące i ochronne.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixelpixel