Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wyprofilowane powinny być rękawice bokserskie?

2022-05-04
Jak wyprofilowane powinny być rękawice bokserskie?

Każdy pięściarz wie, że noszenie źle wyprofilowanych rękawic bokserskich jest nie tylko niewygodne, ale również niebezpieczne dla jego zdrowia. Zwiększa to ryzyko groźnych kontuzji dłoni i nadgarstków, a także przyczynia się do powstawania bolesnych otarć skóry. Jaki zatem profil powinny mieć rękawice używane przez bokserów? Tego dowiesz się z dalszej części naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Profil rękawicy bokserskiej – co to właściwie jest?

Wszystkie rękawice bokserskie mają swój profil. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jednak, czym on właściwie jest? To nic innego jak linia obwodząca kształt rękawicy, która nazywana jest po prostu profilem lub konturem. To jeden z detali, który pozwala odróżnić tradycyjne modele rękawic pięściarskich od tych używanych przez zawodników kick boxingu, boksu tajskiego czy MMA. O ile jeszcze rękawice treningowe do kick boxingu i Muay Thai mają profil zbliżony do klasycznych bokserskich, to kontur modeli przeznaczonych do treningu MMA jest całkiem inny. Modele używane przez zawodników mieszanych sztuk walki są dużo mniejsze, mają odseparowane wszystkie palce. Rękawice zakrywają wyłącznie paliczki i kości śródręcza. Wszystko po to, by zawodnik miał ułatwiony chwyt.

Jak powinien wyglądać prawidłowy profil rękawicy bokserskiej?

Tradycyjne rękawice bokserskie mają anatomiczny profil, przez co swoim wyglądem i kształtem przypominają zaciśniętą ludzką dłoń. Prawidłowy profil rękawic powinien być masywny i nieco wydłużony, co zapewni dłoniom optymalną ochronę. Rękawice pięściarskie charakteryzuje też większa ilość materiału w okolicach nadgarstków, co oczywiście również związane jest z ochroną tej części ciała. Specyficzny profil gwarantuje właściwe ułożenie dłoni wewnątrz rękawicy. Ma to niebagatelny wpływ na komfort treningu. W porównaniu z modelami używanymi przez bokserów tajskich profil rękawic bokserskich nie jest tak spłaszczony, co ma związek ze specyfiką obu sportów. Walka zawodników Muay Thai często odbywa się w klinczu, więc płaski profil ma służyć lepszemu chwytaniu rywala.

Dlaczego należy wybierać odpowiednio wyprofilowane rękawice?

Wybór rękawic o odpowiednio dobranym profilu jest istotny z kilku powodów. Przede wszystkim chodzi tu o komfort zawodnika, który w źle wyprofilowanym modelu nie będzie mógł w pełni skupić się na realizacji planu treningowego. Poczucie dyskomfortu może przełożyć się na błędne wykonywanie poszczególnych ćwiczeń, co z kolei może doprowadzić do groźnej kontuzji dłoni lub nadgarstka. Trening w rękawicach o prawidłowym profilu jest więc nie tylko wygodniejszy, ale i bezpieczniejszy dla pięściarza. Konkretne ćwiczenia wykonuje się w nich szybciej i sprawniej. Łatwiej jest też skupić się na ich dokładności, co jest szczególnie ważne w trakcie pracy nad poprawą precyzji wyprowadzanych ciosów czy technik defensywnych. Cały trening jest przy tym dużo przyjemniejszy dla zawodnika i dostarcza mu więcej radości.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
pixelpixel