Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Objawy niedopasowania rękawic bokserskich. Co powinno Cię zaniepokoić?

2022-01-07
Objawy niedopasowania rękawic bokserskich. Co powinno Cię zaniepokoić?

Rękawice bokserskie to podstawowy i jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego pięściarza. Obowiązkowo ćwiczyć muszą w nich zarówno początkujący, jak i doświadczeni fighterzy, którzy mają za sobą wiele lat treningów. Aby sprzęt ten mógł spełniać swoje podstawowe funkcje, musi być właściwie dobrany. Trening w źle dopasowanych rękawicach jest bowiem niebezpieczny dla zdrowia zawodnika. Jakie objawy świadczą o nieodpowiednim dopasowaniu rękawic? Co powinno Cię zaniepokoić? Zachęcamy do lektury dalszej części tekstu.

Za co odpowiadają rękawice bokserskie?

Rękawice chronią dłonie i nadgarstki zawodnika, zabezpieczając je przed możliwością odniesienia kontuzji. Choć żaden producent nigdy nie zagwarantuje stuprocentowej ochrony przed urazami mogącymi pojawić się w czasie uprawiania boksu, to noszenie rękawic znacząco redukuje ryzyko ich powstawania, w związku z czym jest zalecane pięściarzom w każdym wieku. Trening w rękawicach chroni nie tylko zawodnika, który je nosi, ale także jego rywala. Rękawice pochłaniają znaczną część siły ciosów wyprowadzanych przez pięściarza i dzięki temu stanowią ochronę dla głowy jego przeciwnika. Jest to niezwykle istotne w kontekście bezpiecznych treningów zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów.

Na jakie parametry musisz zwrócić uwagę, wybierając rękawice bokserskie?

Z wyborem rękawic bokserskich spory problem mają szczególnie początkujący pięściarze. Duży kłopot sprawia im przede wszystkim dobór właściwego rozmiaru, od którego w dużej mierze zależy komfort treningu. Na półkach sklepów sportowych próżno szukać rękawic w znanych powszechnie rozmiarach od S do XL. Zamiast tego sprzęt ten oferowany jest w rozmiarach od 6 do nawet 20 oz, czyli uncji. Uncja jest jednostką masy stosowaną na szeroką skalę w większości krajów anglosaskich. Jedna uncja to w przybliżeniu 28,3 g. Rękawice w rozmiarze 10 oz będą więc ważyć około 283 g. Modele o mniejszej wadze sprawdzają się jako rękawice bokserskie dla dzieci, juniorów i kobiet. Standardowy rozmiar rękawic dla dorosłych mężczyzn to 12-14 oz.

Poza rozmiarem warto zwrócić uwagę również na materiał wykonania poszycia zewnętrznego i wnętrza rękawic, ilość i jakość zastosowanego wypełnienia oraz sposób zapięcia. Ważne jest też przeznaczenie, czyli sposób wykorzystania wybranego modelu. Inne rękawice lepiej sprawdzą się podczas treningu na przyrządach, a inne w trakcie ringowych sparingów. Zasady wyboru są w tym przypadku dość jasne. Modele w mniejszym rozmiarze i z mniejszą ilością wypełnienia polecane są zawodnikom ćwiczącym na workach, tarczach czy gruszkach, natomiast większe rękawice częściej zakładane są w momencie wejścia na ring i treningu z partnerem.

Nosisz źle dopasowane rękawice? Te objawy powinny Cię zaniepokoić

Wielu początkujących pięściarzy nie posiada podstawowej wiedzy na temat prawidłowego doboru rękawic bokserskich i przez to nosi źle dopasowane modele. Nie jest to bezpieczne dla ich zdrowia, a dodatkowo wpływa także na pogorszenie ogólnego komfortu treningu. Jeśli wybrany model jest zbyt ciasny, zawodnik odczuwa ucisk, który nie pozwala mu odpowiednio skupić się na wykonywaniu ćwiczeń. Jeżeli natomiast rękawice są zbyt luźne, mogą zsunąć się z dłoni, przez co bokser nie będzie mógł dokończyć treningu. W obu przypadkach może skończyć się kontuzją i koniecznością zawieszenia wizyt na sali treningowej.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixelpixel