Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Waga jako ważny parametr przy wyborze rękawic bokserskich

2022-12-21
Waga jako ważny parametr przy wyborze rękawic bokserskich

Rękawice bokserskie to zdecydowanie najważniejszy element wyposażenia każdego pięściarza. Trening bez tego sprzętu jest praktycznie niemożliwy. Podczas wyboru rękawic uwagę należy zwracać na kilka istotnych parametrów. Jednym z nich jest ich ciężar. Dlaczego jest tak ważny? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Od czego zależy waga rękawic bokserskich?

Waga rękawic bokserskich uzależniona jest przede wszystkim od ilości ukształtowanej mechanicznie pianki stanowiącej wypełnienie konkretnego modelu. Z reguły im jest jej więcej, tym rękawice są cięższe, a co za tym idzie, większe. Należy bowiem wiedzieć, że ciężar rękawic jest bezpośrednio związany z ich rozmiarem. Im cięższy jest wybrany model, tym większy. Na końcową wagę rękawic wpływa również obecność stosowanych w niektórych modelach dodatkowych warstw ochronnych w postaci wyściółek w głowicy lub okolicy nadgarstka. Zadaniem każdej z warstw jest wzmocnienie zabezpieczenia dłoni i dzięki temu zapewnienie optymalnej ochrony trenującemu.

Jak dobrać wagę do przeznaczenia rękawic?

Waga rękawic bokserskich wyrażana jest w uncjach (oz) – jednostce masy stosowanej w krajach anglosaskich. Jedna uncja to w przeliczeniu 28,3 g. Rękawice w rozmiarze 10 oz ważą więc około 283 g. Modele te wykorzystywane są głównie przez młodzież oraz osoby dorosłe trenujące na przyrządach (tarczach, workach, piłkach). Niewielki ciężar rękawic pozwala na doskonalenie techniki oraz szybkości wyprowadzania uderzeń. Każdy z ciosów oddawanych w worek jest odczuwalny dla ćwiczącego, dzięki czemu może on pracować nad poprawą własnych umiejętności.

Rękawice bokserskie w rozmiarze 10 oz nie są jednak polecane na czas sparingów. W tym przypadku zastosowana ilość pianki wypełniającej nie zapewnia dostatecznej amortyzacji siły uderzeń i nie jest gwarancją bezpieczeństwa dla obu sparingpartnerów. Podczas ringowej rywalizacji zdecydowanie lepszym wyborem jest rozmiar 12, 14, a nawet 16 oz. Rękawice te mają gruby wkład piankowy, który świetnie absorbuję siłę ciosów i ułatwia blokowanie uderzeń rywala.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
pixelpixel