Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak radzić sobie z brzydkim zapachem z rękawic bokserskich?

2022-12-07
Jak radzić sobie z brzydkim zapachem z rękawic bokserskich?

Rękawice bokserskie to absolutnie jeden z najważniejszych elementów wyposażenia zawodnika trenującego sporty walki. Mowa tu zarówno o klasycznym boksie, jak i kick-boxingu oraz Muay Thai. Podczas ciężkich ćwiczeń dłonie zawodnika intensywnie się pocą. Duża wilgotność powoduje powstawanie nieprzyjemnego zapachu wewnątrz rękawic. Jak sobie z tym radzić? Poznaj niezawodne sposoby. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Nie dopuszczaj do powstawania przykrego zapachu

Podstawową zasadą w walce z nieprzyjemnym zapachem rękawic bokserskich jest niedopuszczanie do jego powstawania. Po każdym treningu rękawice muszą być dokładnie wysuszone. Pozwoli to pozbyć się nadmiaru wilgoci, która odpowiada za rozwój grzybów i bakterii mających decydujący wpływ na przykry zapach sprzętu. Rękawice powinny być suszone w temperaturze pokojowej. Nie wolno suszyć ich na grzejnikach, ponieważ nadmiar ciepła ma destrukcyjny wpływ na materiał użyty do produkcji poszycia zewnętrznego. Pozostawione na grzejniku mogą po prostu pęknąć. Jeśli zależy Ci na szybszym efekcie suchych rękawic, możesz wykorzystać przeznaczone do tego osuszacze w formie żelu. Preparaty te skutecznie i w szybkim czasie usuwają szkodliwą wilgoć.

Innym sposobem na utrzymanie czystości i świeżości wewnątrz rękawic jest stosowanie owijek. Bandaże na nadgarstki pełnią w tym przypadku podwójną funkcję. Nie tylko zabezpieczają dłonie przed możliwością odniesienia urazu, ale także pochłaniają nadmiar potu wydzielanego przez zawodnika w czasie intensywnego wysiłku. Owijki izolują sprzęt od wilgotnych dłoni, zapobiegając w ten sposób przedostawaniu się potu do wnętrza rękawic. Dzięki temu główna przyczyna powstawania nieprzyjemnego zapachu jest usuwana. Korzystając z bandaży, nie możesz zapomnieć o ich regularnym praniu. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że zapewnią Ci odpowiednią higienę.

Co zrobić, jeżeli brzydki zapach jednak się pojawił?

Stosowanie się do wymienionych powyżej metod może skutecznie ograniczyć problem z brzydkim zapachem wydobywającym się z rękawic bokserskich. Jeżeli jednak kłopot ten się pojawił, powinieneś znać sprawdzone sposoby na jego wyeliminowanie. Jednym z nich jest korzystanie ze środków antybakteryjnych w postaci specjalnych dezodorantów odświeżających. Rozpylenie prawidłowo dobranej substancji wewnątrz rękawic pozwala pozbyć się przykrego zapachu.

Alternatywą dla dostępnych w sklepach bokserskich preparatów jest zamrożenie rękawic lub wypchanie ich papierem. Oba sposoby mają ten sam cel – usunięcie bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach. W pierwszym przypadku odbywa się to poprzez niską temperaturę, natomiast w drugim z pomocą przychodzi papier, który doskonale pochłania wilgoć. Szczególnie mrożenie jest jedną z najstarszych i najskuteczniejszych metod pozbywania się brzydkiego zapachu. Należy jednak pamiętać, by przed włożeniem rękawic do zamrażarki dokładnie je wysuszyć, a następnie umieścić w szczelnie zamkniętym plastikowym opakowaniu (folii lub pudełku). Czas mrożenia to minimum 8 godzin. Rękawice najlepiej zostawić w zamrażarce na całą noc.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
pixelpixel